İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Kayıt Süresi Uzatıldı
Kayıt Süresi Uzatıldı
Saray Aile Lokantası Açıldı
Saray Aile Lokantası Açıldı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Cengiz & Fadime Çifti
Cengiz & Fadime Çifti
MHP’den teşekkür
MHP’den teşekkür
Haber Detayı
11 Şubat 2013 - Pazartesi 00:00 Bu haber 2595 kez okundu
 
Ekonomi Bakanı
- Haberi
Ekonomi Bakanı

Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan, Türkiye’yi 2023 hedeflerine götürecek yolun karayolu değil, uçak olduğunu belirterek, “Türkiye ekonomisini biz karayolundan götüremeyiz. Uçarak gideceğiz. Biz her sene ortalama yüzde 6-6,5 civarında büyümesi gereken bir ülkeyiz” dedi. 

     Bakanımız ile Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu, Yenişehir ilçesindeki esnaflarımızı ziyaret etti. Gezi öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakanımız, ülkemiz ekonomisinin büyümeye alıştığını belirterek, "Türkiye ekonomisini biz karayolundan götüremeyiz, bunu anlayanlar anlıyor. Türkiye ekonomisi uçmak durumunda olan bir ekonomi. Türkiye’yi 2023 hedeflerine götürecek yol karayolu değil, uçak. Uçarak gideceğiz. Biz her sene ortalama yüzde 6-6,5 civarında büyümesi gereken bir ülkeyiz. Dolayısıyla bu büyümeyi gerçekleştirirken elbette dengeleri gözeterek, ekonomimizi sürekli büyütecek, geliştirecek, yatırımı, üretimi, istihdamı ve ihracatı artıracak bir sistemde olmamız lazım” dedi.

     Türkiye’nin diğer dünya devletlerinden sıyrıldığını vurgu yapan Bakanımız, “Dolayısıyla hem sanayi üretim kapasitemizi hem imalat sanayi endekslerimizi sürekli yükseltmemiz lazım. Bilhassa sanayi olmazsa olmaz. Türkiye için en büyük koz sanayidir, üretimin de istidamın da yatırımın da kaynağı orası. Bunun için de hükümet olarak her türlü çabayı gösteriyoruz. Çok büyük bir teşvik sistemini açıkladık, bunların hepsi bahsetmiş olduğum gelişmeler içindir. Ama Allah’ımıza şükürler olsun şu anda ekonomik dengelerimiz mukayese kabul etmeyecek kadar iyi. Bunu sadece biz söylemiyoruz. Daha geçen hafta pazar günü Sayın Başbakanımızla beraber üç ülkeye gittik. Üç ülke de kişi başına gelirleri 15-20 bin dolar olduğu halde Türkiye ekonomisindeki bu gelişmeleri, Türkiye’nin başarısını herkesin önünde söylediler” şeklinde konuştu.

“AKDENİZ OYUNLARI İLE İLGİLİ BİR SIKINTI GÖZÜKMÜYOR”

     Haziran ayında ilimizde gerçekleştirilecek Akdeniz Oyunları ile ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Bakanımız, ilimizde yaşanan gelişmeleri adım adım takip ettiğini ve bu bağlada Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a sürekli bilgi verdiklerini ifade eden Bakanımız, "Statta bir sıkıntıyla karşı karşıya kalmıştık, müteahhit değişikliğine gidildi. Ama her şeye rağmen Allah’ın izniyle biz Akdeniz Oyunları yapılacağı tarih itibariyle tüm tesislerimizi hazır etmek için yoğun gayret sarf ediyoruz. Zaten şu anda hemen hemen biten tesisler var, diğer taraftan bütün tesislerimiz devam ediyor. Bütün gayretimiz şu anda stadyumu da oyunlara yetiştirmek. Şunun altını çizmek ve mutlaka Mersin halkımın bilmesini istiyorum; bu Sayın Başbakanımızın Mersin’e ve Mersinlilere bir hediyesidir. Bu tesislerin her biri Mersin’in geleceğine yapılan yatırımlardır.”

     Mersin ile ilgili karayolundaki çalışmalardan havaalanına kadar daha yapacak çok işleri olduğunu da dile getiren Bakanımız, havaalanı ile ilgili olarak da kredi işlemlerinin son aşamaya geldiğini belirterek, Mersin’in hiçbir endişesinin olmamasını istedi.

     Açıklamaların ardından Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK) üzerindeki esnaflarımızı ziyaret eden Bakanımız ile Valimiz dükkanlara tek tek girerek dükkan sahipleri ve çalışanlar ile sohbet etti. Yoldan geçen vatandaşlarımızın büyük ilgi gösterdiği Bakanımız ile Valimiz, Mersinlilerin taleplerini dinleyerek, var olan sorunların çözümü noktasında yetkilileri talimatlandırdı. Bakanımız ile Valimizin esnaflardan alışveriş yapması da dikkatlerden kaçmadı.

 


Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Site Admin
Etiketler: Ekonomi Bakanı
Yorumlar
Haber Yazılımı