İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Başkan Kocamaz  4 Yılda Yaptığı Faaliyeti Anlattı
Başkan Kocamaz 4 Yılda Yaptığı Faaliyeti Anlattı
Sosyal Yardımlaşma Vakfı Yeni Yerinde Hizmet Vermeye Başladı
Sosyal Yardımlaşma Vakfı Yeni Yerinde Hizmet Vermeye Başladı
Yazı Detayı
16 Nisan 2021 - Cuma 08:37 Bu yazı 138 kez okundu
 
KANAL ZAMANI MI?
Ali Karain
 
 

KANAL ZAMANI MI?

 

     Kanal İstanbul'un temeli atılıyor! Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarih verdi

Cumhurbaşkanı  Erdoğan, Kanalistanbul konusunda hazırlıkların tamamlandığını belirterek, projenin temelinin yaz aylarında atılacağını duyurdu.

     Kanal İstanbul, İstanbul'un Avrupa yakasında Karadeniz'den Marmara Denizi'ne uzanması tasarlanan bir su yolu projesidir. Geçmişte benzerleri önerilmiş olsa da, bu hâliyle Kanal İstanbul projesi 2011 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı.

     2011 yılından beri yapılacak mı? Ne zaman yapılacak? Soruları ardından 2021 yılına geldiğimizde gündem tamda şimdi yapılacak diyerek, gündem bu kanala çevrildi. Gündemin kanala yönelmesi, yapılma zamanı gerçekten tesadüf mü? Türkiye'nin ve dünyanın gündemi malum belli. Korona virüs ülkemizde aldı başını gidiyor. Bizim derdimiz bu kovid illetinden nasıl kurtulabiliriz derken Kanal İstanbul gündemi başka bir yere çekti. 

     Korona döneminde esnaf kan ağlıyor, çoğu esnaf dükkanına kilit vurmuş durumda, bir çoğu açıp şiftah yapmadan kapatıyor, bir şeyler kazansa bile kiraya mı yoksa evin ihtiyacına mı harcayacak belli değil. Durum bu haldeyken halkımız esnafımız geçinme derdine düşmüşken niye kanal İstanbul? 

     Çiftçiler elindeki ürünü satamıyor, patates anbarlarda kaldı, soğanlar depolarda çürüdü, elmalar alıcı bulamıyor buzhaneler de  bozulma aşamasına geldi ve bizim derdimiz kanal İstanbul  mu?  Bu ne tezat bir durum.

     Ülke olarak bulunduğumuz durumun içinde bir derdimiz bumu? Şu dönemde hiçte öyle düşünmüyorum. Maliyet ortada ülkenin ekonomisi ortada,esnaf ve halkın durumu ortada. Hal böyleyken manşetlerde kanal İstanbul olması hiçte akıl işi değil. 

     Projenin maliyetinin 15 ile 20 milyar dolar olması bekleniyor. Tabi ki tüm bunlar tahmini rakamlar. Bu kadar parayı buraya akıtmanın zamanı olduğunu hiç düşünmüyorum. Bu projede köprü ve hava alanı olaylarına dönmesin. Biliyorsunuz ki köprülere yıllık araba geçiş sayısı belirlendi. Altında kalırsa biz yani halk vergileriyle ödeniyor. Tabloya bakacak olursak, Osmangazi Köprüsü'nden Temmuz 2016 ve Haziran 2019 tarihlerini kapsayan 3 yıllık dönemde 22 milyon araç geçtiği bildirildi. Köprü için yılda 14 milyon 600 bin (3 yılda 43 milyon 800 bin) araç geçiş garantisi bulunuyor. Yılda on dört milyon altı yüz bin araç geçmesi gerekiyor ama ancak yılda yarısından daha az araç geçmiş. Bu eksiği halk olarak biz ödüyoruz. Yani Gulnar'da yaşayan ve hayatında hiç İstanbul'a gitmemiş birisi bu gün o köprünün parasını ödüyor. Kanal İstanbul projesi'de bu olaya dönmez diye düşünüyorum. Düşünmek istiyorum, çünkü ülke olarak o durumda değiliz.

     Bu ülke için yapılan her proje tabikide önemlidir. Sonuçta yapılan her şey bu ülkeye bir hizmettir.  Yapılan hizmetin zamanı ve gereksinimi önemli, bizim ülkemizde şuanda kimse İstanbul kanalını düşünecek ne zamandan ne de gereksinimin de.

Ülkenin şu durumda böyle bir maceraya ihtiyacı yok, olamaz. Çünkü ülke ekonomisini rahatlatacak ve halka nefes aldıracak projeler  gerekli bu günlerde. Durum böyleyken bekleyip göreceğiz, ülkemiz adına hayırlı olmasını temenni ediyorum.

     Tedbirlere uyalım. Vaka sayılarında artış devam ediyor. Bunun üstesinden yine biz geleceğiz. Maske mesafe ve temizliğe dikkat edelim. Hayırlı ramazanlar diliyorum. Sağlıcakla kalın...

 

 
Etiketler: KANAL, ZAMANI, MI?,
Yorumlar
Haber Yazılımı