İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Vali Çakacak Oyunu Kullandı
Vali Çakacak Oyunu Kullandı
Gülnar’da Birlik ve Beraberlik Toplantısı Gülnar Yörük Sofrasında Gerçekleşti
Gülnar’da Birlik ve Beraberlik Toplantısı Gülnar Yörük Sofrasında Gerçekleşti
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Başsavcı Çatlı Jandarma Teşkilatının 182.Yılını Kutladı
Başsavcı Çatlı Jandarma Teşkilatının 182.Yılını Kutladı
Başsavcı Çatlı’ya Plaket
Başsavcı Çatlı’ya Plaket
Haber Detayı
17 Haziran 2021 - Perşembe 14:44 Bu haber 991 kez okundu
 
Akkuyu Ngs Sahasında Covıd-19’a Karşı Aşılama Çalışmaları Devam Ediyor
Akkuyu Ngs Sahasında Covıd-19’a Karşı Aşılama Çalışmaları Devam Ediyor
DİĞER Haberi
Akkuyu Ngs Sahasında Covıd-19’a Karşı Aşılama Çalışmaları Devam Ediyor

Akkuyu Ngs Sahasında Covıd-19’a Karşı Aşılama Çalışmaları Devam Ediyor

 

17.06.2021 Mersin, Türkiye. - Akkuyu NGS inşaat sahasında görev yapan tüm çalışanların COVID-19’a karşı toplu olarak aşılanmasına ilişkin süreç başlatıldı. Aşılama, inşaatın devam ettiği NGS’nin sahasında bulunan, aşıların saklandığı özel soğutucu odalar da dahil olmak üzere, gerekli tüm malzeme ve ekipmanlarla donatılmış olan sertifikalı sağlık biriminde yapılıyor. Çalışmalar kapsamında, aşı olmak isteyen tüm personel tek tek aşılanıyor. Bu amaçla, nükleer santralin şantiyesindeki sağlık ofisinde mesai saatleri boyunca bir sağlık ekibi görev yapıyor.

Aşılama çalışmalarının ilk aşaması daha önce sahada gerçekleştirilmiş, AKKUYU NÜKLEER A.Ş. tarafından birinci aşılama dalgası için bin 200 doz, iki bileşenli Sputnik V aşısı satın alınmıştı. İlk aşamada 600 Rus vatandaşı aşılanırken, aşı çalışmalarının ikinci dalgası ise halen sahada devam ediyor. NGS inşaat sahasına ayrıca, isteyen tüm Rus çalışanların ve onların ailelerinin aşılanmasını sağlayacak bin 620 dozdan oluşan bir parti aşı daha ulaştı.  Akkuyu NGS sahasındaki aşılama çalışmalarını, Rusya’dan gelen ve Rus aşısını uygulama teknolojisiyle ilgili eğitimden geçen nitelikli doktorlardan oluşan ekip yürütüyor.

Türk vatandaşı olan çalışanların aşılanmasına ilişkin çalışmalar ise Mayıs ayında başlatılmış olup, çalışmalar, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen öncelik kriterlerine göre santral sahasına en yakın sağlık kuruluşlarında planlanan şekilde yürütülüyor. AKKUYU NÜKLEER A.Ş., ilk olarak, aşı yaptırmak isteyen Türk çalışanların listelerini oluşturmuş ve bu listeleri Sağlık Bakanlığı’na teslim etmişti. Bakanlık tarafından, ortak resmi elektronik sistem üzerinden aşı olmak isteyenlere aşılamanın yapılacağı tarih ve saatle ilgili randevu bilgileri gönderilmişti. Türk çalışanlar Bakanlığın önerisi doğrultusunda, Çin CoronaVac ve Alman Pfizer/BioNTech olmak üzere iki aşı arasında seçim yapabiliyor.AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Kamu Kurumları ile İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Yönetici Direktörü olan, ve aynı zamanda da Koronavirüsle Mücadele Operasyon Merkezi Başkanlığı görevini yürüten Aleksei Frolov, Türkiye’nin ilk nükleer santralinin inşasında çalışanların aşılanmasını şu sözlerle yorumladı: “AKKUYU NÜKLEER A.Ş., NGS inşaat projesinde görev alan çalışanların sağlığının korunmasına çok sorumlu bir şekilde yaklaşıyor. Bu, güvenlik kültürümüzün de ayrılmaz bir parçasıdır. Çalışanların toplu aşılamasına yönelik hazırlıklara bu yılın başında başladık. Öncelikle aşı olmak isteyenlerin listeleri oluşturuldu, gerekli sayıda aşı sipariş edildi ve aşılama noktasında gerekli hazırlıklar yapıldı. Türkiye’nin ilgili resmi kurumları; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı, bize paha biçilemez bir destek veriyor ve onların desteğiyle projedeki Türk çalışanların aşılaması da süratle devam ediyor.”

Akkuyu NGS inşaat sahasında, pandeminin başından bu yana gerekli tüm önlemlere uyularak artırılmış doktor kontrolü uygulaması sürdürülüyor. Salgınla mücadele kapsamında ayrıca, personel de düzenli olarak COVID-19 testlerine tabi tutuluyor. Tüm çalışanlara kişisel koruyucu donanımların verildiği ve her gün ateşlerinin ölçüldüğü sahada,  ortak kullanım alanları ve üretim tesisleri de dezenfektan dispenserleriyle donatılmış durumda. Sahada ayrıca yurtların ve ofis alanlarının dezenfeksiyonu da düzenli olarak yapılıyor ve toplu etkinliklerin yapılmasına yönelik kısıtlamalar uygulanıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Akkuyu, Ngs, Sahasında, Covıd-19’a, Karşı, Aşılama, Çalışmaları, Devam, Ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı