İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
St. Petersburg Büyük Petro Politeknik Üniversitesi,
St. Petersburg Büyük Petro Politeknik Üniversitesi,
Gülnar'da Silvikültür Eğitimi yapıldı
Gülnar'da Silvikültür Eğitimi yapıldı
Yazı Detayı
13 Şubat 2021 - Cumartesi 14:54 Bu yazı 139 kez okundu
 
ÜÇAYLARA KAVUŞTUK
Yusuf Kaya
 
 

ÜÇAYLARA KAVUŞTUK

Halk arasında Üçaylar diye bilinen Recep, Şaban ve Ramazan aylarının ilki olan Recep ayına 13 Şubat 2021  Cumartesi günü girmiş bulunuyoruz.

 Gülnar İlçe Müftüsü Yusuf KAYA Üç ayların başlangıcı ve Regaip Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Müftü Yusuf KAYA, toplumda 'üç aylar' diye bilinen Recep, Şaban ve Ramazan aylarının bir maneviyat mevsimi olduğunu belirtti. Müftü Yusuf KAYA, " Manevi atmosferi yüksek olan bu mübarek günleri fırsat bilerek kırdığımız gönülleri tamir etmeliyiz” dedi.

İlçemiz Müftüsü Yusuf KAYA, “Yüce Allah, kullarına olan rahmetinin bir boyutu olarak insanlar içerisinde özel insanlar, mekanlar içerisinde özel mekanlar, zamanlar içerisinde de özel zamanlar yaratmıştır.

Dini geleneğimizde bu özel zamanlardan biri de, Mevlâ’mızın rahmetinin sağanak sağanak yağdığı üç aylar mevsimidir. Manevi iklimi ile ruhlarımızı kuşatan, gönüllerimizi ferahlatan Üç aylara 13 Şubat 2021 Cumartesi günü bir kez daha ulaşmanın mutluluğunu ve huzurunu yaşadık.

 Sevgili Peygamberimiz (S.A.S), Üç aylara ulaştığında 'Allah’ım! Recep ve Şaban ayını bizim için mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır' şeklinde duada bulunurdu. Bizim de bu değerli zaman diliminden azamî ölçüde istifade etmenin ve kandil gecelerinin aydınlığında bereketli bir mevsim geçirmenin gayretinde olmamız gerekir. Üç aylar, Hakkın rızasını aramak için fırsatlarla dolu bir zaman dilimidir.

Üç aylar, mahzun gönüllere neşe ve sevinç kaynağı olmak, yıkık kalpleri mamur eylemek, insanı insan yapan, değerine değer katan bütün güzelliklerle bu feyizli anlardan nasiplenmek mevsimidir.

Üç aylar, bizi esareti altına almaya çalışan her türlü süfli düşünce ve davranıştan arınma, zaman zaman içine düştüğümüz karanlıklarda körelen gözlerimizi aydınlatma, katılaşan kalplerimizi yumuşatma, kendimizle hesaplaşma vaktidir. Üç aylar, yaratılış gayemizi düşünmemiz, yaratan ve yaratılanlarla olan münasebetlerimizi gözden geçirmemiz için bulunmaz bir fırsattır.

"Kandiller geçidi olarak adlandırılan, Regâib, Miraç, Berat ve Kadir gecelerinin de içinde bulunduğu üç aylar, kendimizi denetleme ve değerlendirmenin, taat, ibadet ve şükürlerimizi artırmanın, bir kere daha geçmişimizin muhasebesini yapıp geleceğe hazırlıklı olmanın bir vesilesidir" diyen Müftü Yusuf KAYA, "18 Şubat 2021 Perşembeyi cumaya bağlayan gece Regâib Kandili'ni idrak edeceğiz. 

Bu vesileyle Üçayların ve Regaib Kandilinin ilçemize ve tüm İslam Alemine rahmet, bereket ve huzur getirmesini yüce Allah’tan niyaz ediyorum.”dedi      

 
Etiketler: ÜÇAYLARA, KAVUŞTUK,
Yorumlar
Haber Yazılımı