İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
CHP Aday Tanıtım Programı Cuma Günü
CHP Aday Tanıtım Programı Cuma Günü
Gülnar Anadolu Lisesinde Gülnar Ürünleri Sergilenecek
Gülnar Anadolu Lisesinde Gülnar Ürünleri Sergilenecek
Yazı Detayı
16 Mart 2018 - Cuma 07:59 Bu yazı 6389 kez okundu
 
Şeker Hastalığı
Fırat Dağtekin
 
 

Tıptaki ismi diyabetes mellitus olan hastalık halk arasında şeker hastalığı olarak bilinmektedir. Vücudumuzda pankreas adı verilen bir organımız tarafından salgılanan insülin adındaki bir hormonun etkisinin ya da miktarının azalması ile ortaya çıkmaktadır. Ana olarak erken yaşlarda başlayan ve ileri yaşlarda başlayan olmak üzere 2 tipi varken yapılan son çalışmalar başka alttiplerinin de olduğunu göstermiştir.

Yaşlılarda görülen tipi sinsi ilerleyişli olup hastalığın temelleri aslında genç yaşlarda atılmaktadır. Genç yaşlardaki yanlış beslenme, fazla kilo, hareketsizlik gibi sebepler hastalığa zemin oluşturmaktadır. Bu hastalıktan korunma anlamında yapılacak en güzel şey düzenli ve uygun beslenmeyi öğrenmek ve uygulamaktır. Günlük düzenli egzersiz yapmak, ideal kiloya sahip olmak da korunmada önemli bir rol oynamaktadır.

Maalesef diyabet hastalığı, kalp krizinin, böbrek yetmezliğinin, felçliğin, sonradan gelişen körlüğün, trafik kazası dışındaki uzuv kesilmelerinin en sık sebeplerindendir. Enfeksiyonlara yatkınlık yaratmakta, hastalarda zatürre, idrar yolu enfeksiyonu, mantar enfeksiyonları daha sık görülmekte ve daha ağır seyretmektedir. Bu anlamda her bireyin bu hastalığı bilmesi ve önlem alması gerekmektedir.

Hastalığın belirtileri ise çok su içme, sık idrara çıkma, çok yemek yeme, son dönemlerde istemsiz bir şekilde olan kilo alımı ya da kilo kaybıdır. Bu gibi şikayetleriniz var ise internette bilgi kirliliği içinde zihninizi bulandırmadan en yakın sağlık kuruluşuna başvurup hekiminizden yardım ve bilgi isteyebilirsiniz. Şeker tadında sağlıklı günler dilerim.

 
Etiketler: Şeker, Hastalığı,
Yorumlar
Haber Yazılımı