İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Gülnar Belediyesinden Öğrencilere Kaynak Desteği
Gülnar Belediyesinden Öğrencilere Kaynak Desteği
Yaban Keçisi Türünün sayımı Yapıldı
Yaban Keçisi Türünün sayımı Yapıldı
Yazı Detayı
08 Mayıs 2019 - Çarşamba 14:34 Bu yazı 157 kez okundu
 
Normal Doğum
Taner Kafadar
taner
 
 

 

        

 

   Öncelikle her anne adayı normal doğumun, isminden de anlaşıldığı gibi doğumun en normal ve en sağlıklı şekli olduğunu bilmelidir. Bu konuda kendinize güvenmek için, endişeden uzak durmak için ve bu sayede mutlu bir şekilde doğum yapmak için doktorunuzdan ve uygun kaynaklardan normal doğumun önemi hakkında bilgi edinmelisiniz. Bilgisizlik korku ve endişeye sebep olur. Bilgili ve bilinçli anne korkudan uzak şekilde normal doğumun anlamını ve güzelliğini hissederek, her zaman güzel bir anı olarak hatırlayacağı bir normal doğum yapar.

 


 Doktorunuzla doğundan haftalar önce doğumun nerede ve ne şekilde yapılacağını görüşerek planlamalısınız. Epidural anestezi veya başka müdahalelerin uygulanıp uygulanmayacağını kararlaştırmalısınız. 

 Doğum hakkında merak ettiğiniz her şeyi ve bütün endişelerinizin cevabını öğrenmelisiniz. Cevapsız kalan soru işaretleri sizde kaygı yaratır ve doğumda rahat olmamanızı sağlar. 

 Doğumun başladığını haber veren belirtileri öğrenmelisiniz ve bu belirtileri farkettiğinizde endişe ve panik yaratmadan önceden planladığınız şekilde hastaneye başvurmalısınız. 

 Doğum sırasında ağrınızı azaltacak yöntemleri ve nefes egzersizlerini öğrenerek sancı odasında uygulamalısınız. 

 Normal doğum mu sezaryen mi konusunda çelişkide iseniz bunların karşılaştırmasını, avantaj ve dezavantajlarını doktorunuzla konuşarak öğrenmelisiniz. Sizin gebeliğiniz için uygun olanına birlikte karar vermelisiniz. Bir problem ve sakınca saptanmayan gebeliklerde her zaman normal doğum önerilir. Normal doğumun mümkün olmadığı ve sakıncalı olduğu durumlarda sezaryen uygulanmalıdır.  

 Hastanede ve doğumhanede sizi bekleyen koşulları ve aşamaları önceden öğrenmeniz doğumda kendinizi rahat hmenizi sağlayacaktır. 

 

Sağlıklı, mutlu haftalar dilerim…

 

 
Etiketler: Normal, Doğum,
Yorumlar
Haber Yazılımı