İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Başkan Kar'dan Öğretmenler Günü Mesajı
Başkan Kar'dan Öğretmenler Günü Mesajı
Mersin Valisi Ali İhsan Su Gülnar İlçesini Ziyaret Etti
Mersin Valisi Ali İhsan Su Gülnar İlçesini Ziyaret Etti
Yazı Detayı
02 Nisan 2021 - Cuma 09:10 Bu yazı 68 kez okundu
 
MÜSLÜMANIN DURUŞU “ORTA YOL”
Yusuf Kaya
 
 

 

MÜSLÜMANIN DURUŞU “ORTA YOL”

Orta yol İslami bir kavram olarak itidal kelimesi ile ifade edilir. İtidal; iki hal arasındaki denge, tabiilik, uygunluk, manalarını ifade eder. Müslümanlar Kerim kitabımızda “vasat ümmet” olarak tarif edilir. Vasat, her hal ve durumda orta yolu takip eden demektir. Bu ifade bize ibadetlerimizde, harcamalarımızda, giyim kuşam ve dünya ahiret işleri noktasında orta bir yol izlememiz gerektiğini anlatır. Konuyu birkaç alt başlık halinde şöyle ifade etmek mümkündür.

İbadetlerde Orta Yol: Sahabeden birkaç kişi kendi aralarında konuşurken İçlerinden biri:

–Ben ömrümün sonuna kadar, bütün gece uyumaksızın namaz kılacağım, dedi.  Bir diğeri:

–Ben de hayatım boyunca gündüzleri oruç tutacağım ve oruçsuz gün geçirmeyeceğim, dedi. Üçüncü sahabe de:

–Ben de sağ olduğum sürece kadınlardan uzak kalacak, asla evlenmeyeceğim, diye söz verdi. Bir müddet sonra Peygamberimiz onların yanına geldi ve kendilerine şunları söyledi:

–“Şöyle şöyle diyen sizler misiniz? Sizi uyarıyorum! Allah’a yemin ederim ki, ben sizin Allah’tan en çok korkanınız ve O’na en saygılı olanınızım. Fakat ben bazen oruç tutuyor, bazen tutmuyorum. Gece hem namaz kılıyor, hem de uyuyorum. Kadınlarla da evleniyorum. Benim sünnetimden yüz çeviren kimse benden değildir. ” bizim için en güzel örnek olan Hz. Peygamber ibadetler hususundaki dengeye işaret etmiştir.

Harcamalarda Orta Yol: Furkan suresinde Müslüman şöyle tarif edilir; “Onlar, harcadıklarında ne israf ne de cimrilik edenlerdir. Onların harcamaları, bu ikisi arası dengeli bir harcamadır.”  İsra suresinde ise şöyle tarif edilir; “Eli sıkı olma, büsbütün eli açık da olma. Sonra kınanır ve çaresiz kalırsın.”  Bu iki ayeti kerime bizlere aşırı harcama olan savurganlık ile hiç harcamama olan cimrilik arasında orta bir yol izlenmesi gerektiğini öğretiyor.

Yeme, İçme Ve Giyim Kuşamda Orta Yol: Hayat rehberimiz olan Kuranı Kerimde Araf suresinde Müslümana giyim kuşam ve yeme içme konusunda adeta altın öğüt niteliğinde şöyle buyrulur; “Ey Âdemoğulları! Her mescitte ziynetinizi takının (güzel ve temiz giyinin). Yiyin için fakat israf etmeyin. Çünkü o, israf edenleri sevmez.”

Sonuç olarak şunları söylemek mümkündür. Uzun vadede mutlu ve huzurlu bir hayat, ifrat ve tefrit gibi iki aşırı uç noktayla değil, orta yol dediğimiz itidal üzere yaşamakla mümkündür. Onun için Müslümanlar olarak bize yakışan, söz ve davranışlarımızda, orta yol üzere yaşama gayreti içerisinde olmaktır.

Dünya ve ahiret işlerinde orta yol bizi haddi aşmaktan ve buna bağlı olarak haksızlık yapmaktan korur.

Harcamalarda orta yol bizleri israf ve savurganlıktan koruyarak kaynakların verimli kullanılmasını sağlar.

İnanç ve ibadetlerde orta yol ise bizleri inanç temelli aşırılıklardan ve din istismarından korur.

Yeme içme, giyim kuşamda orta yol ise bizleri lüks ve şatafat tuzağından uzak tutarak zaruret dairesinde kalmamızı sağlar. Bu da hem eldeki imkânlar ile yetinmeyi hem de ulaşamadığımız şeylerin hayal kırıklığından bizleri korur.

 

 

 

Şaban SAMUR  Alibey Camii İmam-Hatibi

 
Etiketler: MÜSLÜMANIN, DURUŞU, “ORTA, YOL”,
Yorumlar
Haber Yazılımı