İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Yenen,Hayırlı Ramazanlar
Yenen,Hayırlı Ramazanlar
400 Keklik Doğayla Buluştu
400 Keklik Doğayla Buluştu
Yazı Detayı
30 Ekim 2020 - Cuma 17:33 Bu yazı 88 kez okundu
 
Gülnar İlçe Müftüsü Yusuf KAYA’nın Mevlid-i Nebi Haftası Mesajı
Yusuf Kaya
 
 

Gülnar İlçe Müftüsü Yusuf KAYA’nın Mevlid-i Nebi Haftası Mesajı

Değerli Gülnarlı Kardeşlerim!

 Allah’ın selamı, rahmeti, mağfireti, afiyeti üzerinize olsun. Sevgili Peygamberimizin doğum günü olan Rebiul-evvel ayının on ikinci gecesi bu yıl 28 Ekim Çarşamba gününe denk gelmektedir. Bu geceyi içine alan hafta, Mevlid-i Nebi Haftası olarak kutlanmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığımız bu yıl Mevlid-i Nebi Haftası temasını “Peygamberimiz ve Çocuk” olarak belirlemiştir.

Çocuk, anne babaya yüce Allah tarafından bahşedilmiş en değerli armağandır. Çocuk, ebeveyn için büyük bir nimet olduğu kadar aynı zamanda kıymetli bir emanettir. Anne ve babanın geleceğe eser bırakma, adını yaşatma, neslini sürdürme dileğidir. Kur’an’ın ifadesiyle ‘göz aydınlığı’ emanetlerin en hassası, varlığı ve yokluğu ile imtihan vesilesidir.

Bu açıdan, çocukların bedenen ve ruhen sağlıklı bir şekilde, zamanın ihtiyaçlarına göre yetiştirilip güzel ahlak ile terbiye edilmeleri, söz konusu emanete karşı en temel sorumluluktur. Nitekim Peygamber Efendimiz, bu sorumlulukla çocukları hayata hazırlama noktasında büyük bir önem ve özveri gösteren ebeveynleri methetmiş: “Bir baba, çocuğuna iyi terbiyeden daha değerli bir hediye vermemiştir.” (Tirmizî, Birr, 33) buyurarak bu hususun önemine işaret etmiştir.

Değerli Kardeşlerim!

Ebeveynlerin çocuklara karşı birtakım vazife ve sorumlulukları vardır. Bu sorumlulukları dert edinen kişilerden oluşan toplumlar geleceğin güçlü toplumları olacaktır. Âlemlere rahmet olarak gönderilen, Hz. Muhammed Mustafa (sas), bizlere bu konuda da en güzel rehberdir.

Örnek kul ve son resul olan Peygamberimiz (sav)’in çocuklarla iletişimi, çocuklara yaklaşımı, çocuklara sevgisi ve şefkati bize örneklik teşkil etmektedir. Sevgili Peygamberimiz (sav), ebeveyn öldükten sonra arkasından dua edecek çocuğun amel defterinin kapanmamasına vesile olacağını müjdeliyor. Bu da gösteriyor ki ebeveynler çocuklarına dinî eğitim ve terbiye vermekle mükelleftir. O halde Çocuklarımıza Allah'ı, peygamberi tanıtalım, ibadet alışkanlığı ve güzel ahlak kazandıralım, onların zihinlerini ilimle, hikmetle, edeple donatarak, her türlü sapkın düşüncelerden, ahlaka aykırı tutum ve davranışlardan uzak tutalım. Yüce kitabımızı rehber edinen, Allah'ın Resulünü örnek alan, vatanına ve milletine vefa ile bağlanan güzel bir nesil bırakmak hepimizin vazgeçilmez sorumluluğudur. Yüce Rabbimiz, çocuklarımızı anne babasına karşı hayırlı; dinine, milletine ve insanlığa faydalı nesiller eylesin. 

Aziz Kardeşlerim!

Bugün yaşadığımız acı ve sıkıntılardan kurtulup yeniden insanlığa huzur, barış ve medeniyet takdim eden bir ümmet olabilmemizin tek bir yolu vardır. Bu yol, Yüce Kitabımızın müminleri ve Sevgili Peygamberimizin ümmeti olarak Kur’ân’a ve sünnete sımsıkı sarılmaktır. Dinimizi doğru öğrenme ve yaşama konusunda bu iki kaynaktan taviz vermemektir. Kur’ân ve sünnetin arasına mesafe koymaya, bu en mukaddes değerlerimizi istismar ederek güç ve çıkar devşirmeye çalışanlara karşı uyanık olmaktır. Allah’ın son Kitabıyla, Resûlün nezih sünnetiyle hayata bakan, dinine ve milletine vefa ile bağlanan nesiller yetiştirmek için emek vermektir. 

Kıymetli Kardeşlerim!

2020 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası Münasebetiyle Mersin İl Müftülüğümüzün önderliğinde “Kur’an-ı Kerimi Öğrenme ve Öğretme Seferberliği” başlatıldı. İnşallah bu çağrıya kulak vererek Yüce kitabımız Kur’an-ı öğrenelim ve gelecek nesillerimize öğretelim. Kur’an-ı Kerim’i öğrenmek ve öğretmek en güzel dünya ve ahiret kazancıdır. Kur’an kendisi uğrunda gayret sarfedeni ne dünyada ne de ahirette yalnız bırakmaz. Allah Teala lutfu ile bizleri Kur’an’ı okuyup, anlayıp, hayatımıza aktarabilenlerden, Kelamullah’ı öğrenen ve öğretenlerden ve böylece müslümanlar arasında “en hayırlılar” arasına girenlerden eylesin. 

Bu duygu ve düşüncelerle Mevlid Kandilinizi ve Mevlid-i Nebî haftanızı tebrik ediyorum.

Yusuf KAYA

Gülnar İlçe Müftüsü

 
Etiketler: Gülnar, İlçe, Müftüsü, Yusuf, KAYA’nın, Mevlid-i, Nebi, Haftası, Mesajı,
Yorumlar
Haber Yazılımı