İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Ünlü Sanatçı Erdal Küçükkömürcü’den Gülnar’a Mesaj
Ünlü Sanatçı Erdal Küçükkömürcü’den Gülnar’a Mesaj
Başkan Seçer: “‘Böyle Gelmiş, Böyle Gider’ Demekle Olmaz”
Başkan Seçer: “‘Böyle Gelmiş, Böyle Gider’ Demekle Olmaz”
Yazı Detayı
03 Ocak 2019 - Perşembe 11:58 Bu yazı 614 kez okundu
 
GEBELİKTE TÜKETİLMESİ GEREKLİ BESİNLER VE MİKTARLARI
Taner Kafadar
taner
 
 

GEBELİKTE TÜKETİLMESİ GEREKLİ BESİNLER VE MİKTARLARI

Gebelikten dolayı artan enerji ve besin öğesi ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için gebe kadının normal zamanda yediklerine ek olarak tüketmesi gereken besinler, miktarları ve beslenme ilkeleri şunlardır:

. Bir su bardağı süt veya yoğurt veya 2-3 kibrit kutusu kadar peynir veya 1-2 kaşık çökelek. Süt veya yoğurt çorbalar içinde de (sütlü çorba, yoğurtlu çorba) tüketilebilir.

. Bir adet yumurta veya yumurta kadar et, tavuk, balık. Bu besinler tüketilemiyorsa kurubaklagil yemekleri, mercimekli veya nohutlu çorbalar tüketilebilir.

. Yemekle birlikte C vitamininden zengin sebzeler (maydanoz, lahana, biber, domates, karnabahar vb.) meyveler (portakal, mandalina, elma, şeftali vb.) ve taze meyve suları tüketilmelidir.

. Sebzelerin ve kuru baklagillerin haşlama sularının dökülmesi vitamin ve mineral kayıplarına neden olacağı için, haşlama suları dökülmemelidir.

. Yemeklerde iyotlu tuz kullanılmalıdır. Yüksek tansiyon varsa yemekler tuzsuz veya az tuzlu pişirilmelidir.

. Yemekler azar azar ve sık tüketilmelidir.

. Satın alınırken taze balıklar tercih edilmelidir. Konserve, beklemiş besinler ve hazır besinler yerine taze ve doğal besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir.

. Besin çeşitliliğine önem verilmelidir. Bu şekilde birçok vitamin ve mineralin vücuda alınması mümkün olacaktır.

. Sıvı alımı asla ihmal edilmemeli, günde en az 8-10 bardak su içilmelidir. Özellikle kabızlık şikayeti varsa bol su içerek, kabuğu ile yenen meyveleri tüketerek, her öğünde sebze ile salataya yer vererek ve yürüyüş yaparak bu sorunun önüne geçilebilir.

EMZİKLİLİK DÖNEMİNDE BESLENME

Emzirme, bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en uygun beslenme yöntemidir. Anne ile bebeğin sağlığı üzerinde biyolojik ve psikolojik bir etkiye sahiptir. Süt veren kadın hem kendi vücudundaki besin öğeleri depolarını dengede tutmak hem de salgıladığı sütün karşılığı olan enerji, protein, mineral ve vitaminleri almak için yeterli ve dengeli beslenmelidir. Aksi takdirde kendi vücut depolarından harcanmaktadır. Bu da sağlığın bozulmasına ve yetersiz süt salgılanmasına neden olmaktadır.

EMZİKLİLİKTE ENERJİ VE BESİN ÖĞELERİ İHTİYACI

. Sütü ile bebeğin ihtiyacını tamamen karşılayan bir kadın günde ortalama 700-800 ml süt salgılar. Bu sütün karşılığı olan enerji ve besin öğeleri ihtiyacı emziklilik döneminde de normal gereksinmeye ek olarak arttırılmalıdır.

. Yeterli düzeyde anne sütü üretimi için yeterli miktarda sıvı almaya özen gösterilmelidir.

. Emziklilik döneminde suyun yanı sıra besin değeri yüksek süt ve meyve suyu gibi içecekler tercih edilmelidir.

. Emziklilik döneminde zayıflama diyeti yapılmamalıdır, özellikle emziklilik döneminin başında düşük kalorili bir diyet uygulaması süt yapımını azaltmakta ve sütün besin değerini olumsuz etkilemektedir.

. Emziklilik döneminde alkol ve sigara kullanılmamalıdır.

. Soğan, sarımsak, brokoli, kabak, karnabahar, acı baharatlar veya kuru baklagiller anne sütünün tadını değiştirebilir. Bu durum bazı bebeklerde huzursuzluk (gaz oluşturması, emmeyi reddetme gibi) yaratırken, bazıları hiç fark etmeyebilir. Bebeğinizde ciddi birtakım huzursuzluklar gelişirse, bu tür besinler ya daha az sıklıkta tüketilmeli ya da hiç tüketilmemelidir.

Emzikli kadınlar için gerekli günlük besin tüketim miktarı

Besin grupları

Miktar

Süt, yoğurt

2-3 su bardağı (400-600 ml)

Peynir

2 kibrit kutusu kadar (60 gr)

Et,tavuk, balık

3-4 porsiyon

Yumurta, kuru baklagiller

1 porsiyon

Taze sebze ve meyveler

5-7 porsiyon

Tahıllar

 

     Ekmek

4-6 dilim

     Pirinç, bulgur, makarna vb

Hiç veya 2-3 porsiyon

 

İyi haftalar, sağlıkla kalın…

 
Etiketler: GEBELİKTE, TÜKETİLMESİ, GEREKLİ, BESİNLER, VE, MİKTARLARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı