İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Bayraklı'dan Muhtarlar günü mesaji
Bayraklı'dan Muhtarlar günü mesaji
TÜRKİYE’NİN İLK NÜKLEER SANTRALİNDE ÇALIŞMALAR HIZLA DEVAM EDİYOR
TÜRKİYE’NİN İLK NÜKLEER SANTRALİNDE ÇALIŞMALAR HIZLA DEVAM EDİYOR
Yazı Detayı
13 Ocak 2021 - Çarşamba 08:19 Bu yazı 47 kez okundu
 
DAHA KÖTÜSÜ KURAKLIK
Ali Karain
 
 

                                                     DAHA KÖTÜSÜ KURAKLIK    

   Bir bölgede nem miktarındaki geçici dengesizliğin o bölgedeki su kıtlığı ile ilişkisi olarak kabaca tanımladığımız kuraklık doğal bir iklim olayıdır ve herhangi bir zamanda herhangi bir yerde meydana gelebilir. Kuraktan nemli iklim tiplerine kadar her yerde görülebilir. Bununla beraber kurak iklimler nem eksikliğinden ve yüksek değişkenlikteki yağıştan dolayı kuraklığa karşı daha hassas konumdadırlar. Ekstrem olaylar içinde kuraklık genellikle yavaş gelişir, sıklıkla uzun bir süreklilik gösterir ve atmosferik tehlikeler içinde tahmini en az olanı olması ile birlikte etkileri çok geniştir. Kuraklık yalnızca fiziksel bir olay veya bir doğa olayı olarak görülmemelidir. Onun, insan ve faaliyetlerinin su kaynaklarına olan bağımlılığı nedeniyle toplum üzerinde çeşitli etkileri vardır.


   Uzun süreli kuru hava nem azlığı yaratarak bitki, orman ve su kaynaklarında azalmaya sebep olur ve neticede, ciddi çevresel, ekonomik ve sosyal problemlerin ortaya çıkar. Kuraklık demek aslında büyük doğal afetlerden sayılmaktadır. Kuraklık yağış almayan ya da oldukça az yağış alan yerler sonucunda oluşmuş bölgelere denir. Kuraklık olan bölgelerde kesinlikle verim alınamaz. Verim alınamadığı sürece de üretim olmayacağından insanlar zor duruma düşeceklerdir. Bundan dolayı kuraklığa karşı her ülke elinden geldiği kadar önlem almaktadır. Ülkemizde de kuraklığa karşı halkımızı bilgilendirme çalışmaları yapılmaktadır. Özellikle halkımızda bu konuda duyarlı olmalıdır. Çünkü geleceğin temelleri bugünlerden atılmaktadır. Gelecekte çocuklarımıza, insanlara güzel bir doğa ve verimli topraklar bırakmak herkesin görevidir. Kuraklığı önlemek için öncelikle suyu verimli kullanmalıyız. Uygun tarım sistemleri kullanılmalıdır. Yenilenebilir enerji sağlanmalıdır. Doğayı korumalı ve orman yangınlarına karşı önle almalıyız. İklim şartları sürekli kontrol altında olup, izlenmesi ve takip edilmesi gerekmektedir. Toprak verimsiz halde kullanılmamalıdır. Kısacası kuraklıkta bizlere çok iş düşmesinin yanında Devlet birimleri de dikkatli olmalıdır. Kuraklık önlendiği takdirde verim artacak ve insanların üretiminde sorunlar yaşanmayacaktır. Gençlerde üzerine düşen görevleri yapmalı ve yeşil alanları çoğaltmada destek vermeliler. Dünyada yangın ve benzeri olaylar ormanları azaltıyor buda bir şekilde insanlığa zarar olarak geriye dönüyor.

Ülkemizde etkin bir şekilde hissedilen yağmurların azalması, özellikle kış aylarında yağan karın eskisi gibi yağmaması kuraklığı ortaya apaçık sermektedir. Kuraklığın birçok etkeni var. Bu etkenlerin çoğunu insanoğlu yapmaktadır. Özellikle su kullanımına dikkat etmeliyiz. Günümüz nesli fazla zor bir hayat yaşamadı dönemi gereği ve her şeyin kolay olduğunu düşünüyor. Buda insanlık geleceğini her geçen gün tehlikeye sürüklüyor. Daha dikkatli bir yol izlemeliyiz. Su israfını azaltmalı hatta hiç yapmamalıyız. İhtiyacımız kadar su kullanmalıyız. Kuraklık ne Covid – 19’e benzer nede diğer hastalıklara. Bazı illerimiz gün veriyor, şu kadar suyumuz kaldı diye,  bunları göz önünde bulundurmalı ve tedbirlerimizi almalıyız.
     Küresel ısınma ile dünya ilkimi yeniden şekilleniyor. İklim değişikliği, hastalıklar, savaşlar, göçler ve benzeri olaylar hayatı, yaşamı değiştiriyor. Buna ayak uydurmak oldukça zor. Bu yüzyıl insanlık açısından hiçte kolay geçmeyecek gibi görünüyor. Depremler, sel felaketleri birde buna kuraklık eklenirse hiçte beklemediğimiz sıkıntılar yolda. Elimizden geleni yapmalı ve israfları azaltmalıyız. Çünkü yarın ne gösterecek tahmin edemiyoruz. Halk arasında şöyle bir söz var: ‘’bu günler kötü günler, daha kötü günler geride’’ diye. Daha kötü günler bizi beklemiyor inşallah.

 Sağlıklı ve huzur içinde bir hafta geçirmeniz dileğiyle…

 
Etiketler: , , , DAHA, KÖTÜSÜ, KURAKLIK, , , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı