İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Kafadar İlçemizi Hollanda'da Temsil Etti
Kafadar İlçemizi Hollanda'da Temsil Etti
Orman Yangını Kısa Sürede Kontrol Altına Alındı
Orman Yangını Kısa Sürede Kontrol Altına Alındı
Yazı Detayı
28 Ağustos 2020 - Cuma 14:35 Bu yazı 8720 kez okundu
 
BADEMDE YENİ VERİMLİ TÜRLER
Ramazan Eyceoğlu
 
 

   BADEMDE YENİ VERİMLİ TÜRLER

 

   Bir süre önce badem bahçesi kuracak bir arkadaşımız için, fidan siparişi vermek maksadıyla fidancıları aramıştım. Daha önce kendim de diktiğim için Ferraknes istedim. Fidancı “kurtulun artık bu tozlayıcılı türlerden” dedi. Ben de biraz da irkilerek sordum. “Bunları bize ballandıra ballandıra siz sattınız. Ne oldu yeni türler mi var? Dedim”. Epey bir konuşmadan sonra ben sana videolarını atayım bir seyret dedi. Seyrettim, birazda hayıflandım. Konuyu birkaç arkadaşla paylaştım. Çağımız bilim çağı, çok hızlı ilerliyoruz. Adamlar dünyayı incelemişler. İspanyanın üretim deki türlerini incelemişler. Malum İspanya bizim gibi Akdeniz ülkesi ve son yıllarda tarımda oldukça hızlı ilerliyor. Elbette bu konuda Avrupa Birliği çok fazla destek veriyor.

   Gelişmeler beni oldukça etkiledi. Epey bir araştırmadan sonra Ferraknes ve Ferraduel cinsi ağaçlarla badem bahçesi kurmuştuk. Bu çeşidi Gülnar bölgesi için uygun bir tür biliyorduk. Ama çok daha hızlı büyüyen ve daha verimli türler olması beni biraz sevindirdi biraz üzdü. Gelişimi kabullenmekten başka çaremiz yoktu. Ama bu yeni türlerle ilgili gelişmeleri ve özeliklerini en kısa sürede öğrenmek gerekiyordu.

Cuma günü hem yeni türleri yerinde görmek hem bir arkadaşımıza badem fidanı almak için Mut’ta ki fidancılara gittik. Kemal Cüce tarımda eski ve yeni türlerin arsındaki farklarla ilgili epey bilgi aldık.

   Anlatılanlar dan gördüm ki, Nonpariyal, Teksas, Ferraduel, Bertina, Tuana gibi tozlayıcı ile çoğalan türler artık sanayi maksatlı üretimlerde kullanılmıyor. Bunun yerine hızlı büyüyen, hastalık ve mantarlara dayanıklı, kendine verimli (tozlayıcı istemeyen), verimi daha yüksek, susuz büyüyen türler revaçta. Bahsettiğimiz; Vairo, Lauren, Marinada, Makako, Penta, Costanti, Marta… gibi türler artık ülkemizde üretilmeye başladı. Bunlardan Gülnar ve Taşeli iklimine en iyi uyan Vairo, Makako ve Lauren gibi türler var. Vairo Ferraduel ile aynı dönemde çiçekleniyor ve Ferraduel’den ortalama 10 gün erken hasat ediliyor. Makako Ferraduel den 7/15 gün geç çiçek açıyor aynı dönemde hasat ediliyor. Bu türler Ferraduel’e göre biraz küçük olmakla birlikte ortalama iki kat daha fazla ürün vermekte. Susuzluğa, Monilya ve yaprak kabarcığı mantarı gibi hastalıklara dayanıklı sert kabuklu kendine verimli. Fazla budamaya ihtiyaç duymayan yan dal verimi kuvvetli türler.

   Masa başında ve video ile epey bilgi aldıktan sonra dikilmiş bir bahçe varsa görelim istedik. Mut’tan 15 km. kuzey doğuda bir bahçeye ulaştık. Bağcağız diye bir köye vardık. Rakım 950 metre, Gülnar gibi rüzgâr alan bir mevki. 2 yıl önce GF 677 anaçlı VAİRO cinsi bahçe kurulmuş. Hiçbir hastalık emaresi yok. Boy 2 metreyi geçmiş. Çok bakımlı değil ama fidanlar sağlıklı. Ot ilacı dışında hiçbir ilaç verilmemiş. Sonra 1 yaşında bir Vairo bahçesi daha gördük. Aşıların yetiştirildiği anaç bahçesini gezdik. Son olarak da fidanlık seralarını gezdik. Fidanların ülkemize (Mut’a) girişi, tedarik, bayilik sözleşmesi yapılalı henüz 2 yıl olmuş.

   Fidanlıkta dikkatimi çeken bir şey oldu. Torbalarda yabani sakızlık fidanı vardı. Bunlar ne diye sordum? Bunlar Antep fıstığı çöğürleri aşılanıp satılacak dediler. Yani Antep fıstığı torbaya girmiş, ben bilmiyordum… Artık kayanın çalının içinde sakızlık ağacı bulup Antep fıstığı aşısı yapalım diye uğraşmaya gerek kalmadı. İsteyen torbalı fide alıp “kapama Antep fıstığı bahçesi” yapabilir…

   Bahsettiğim badem türleri ile ilgili gerek İspanyadaki gerek Mut’un köylerinde çekilmiş videolar var. İsteyen internetten inceleme yapabilir. Ya da Kemal Cüce tarımı telefonla arayabilir. Gülnar’ın Köseçobanı, Tozkovan, gibi bazı köylerinde Vairo bahçeleri kurulmuş. Fırsat bulduğumda inşallah oraları da ziyaret etmek istiyorum.

   Yeni bahçe kuracaklar şanslı. Şimdi aklımızı kurcalayan soru eski türlerden bahçesi olan bizler ne yapacağız? İsteyene çözüm çok. Yeni kurulan bahçeleri takip edip 20 yaşında yapacağımız gençleştirme budamasında tür değişikliği yapabiliriz. Türünden memnun olmayanda hemen aşılama yapabilir. Ben birkaç fidan siparişi verip hem ağacın bölgeye uyumuna bakacağım hem de kendi aşı kalemlerini şimdiden oluşturmaya çalışacağım.

   Herkese bereketli günler diliyorum.  

   24 Ağustos 2020 Gülnar Ramazan EYCEOĞLU

 
Etiketler: , , , BADEMDE, YENİ, VERİMLİ, TÜRLER,
Yorumlar
Haber Yazılımı