Yazı Detayı
16 Aralık 2017 - Cumartesi 20:56 Bu yazı 7649 kez okundu
 
Badem
Ramazan Eyceoğlu
 
 

BADEM

Gülnar, Mut, Silifke, Aydıncık, Anamur, Ermenek… ve birçok yerde BADEM’İN yöresel lehçede adı “BAYAM veya PAYAM” dır. Ilıman iklime sahip ülkelerde yetiştirilir. Ülkemizin birçok bölgesinde doğal olarak badem yetişmekte. Bademin kültür çeşitlerinden son yıllarda ülkemizde ve ilçemizde hatırı sayılır miktarda dikimi ve üretimi yapılmakta. Badem Gıda, kozmetik ve kuru yemiş gibi birçok alanda yıllardır kullanılmakta. Bademin yemekleri, tatlıları, kekleri, çörekleri yapılmakta. Henüz taze iken çağla olarak sevilerek tüketilmekte. Yağı çıkartılıp kozmetik ve çeşitli alanlarda kullanılmakta. Bademin bir yan ürünü olan badem sütü oldukça lezzetli ve inek sütüne eş değer bir üründür.  Badem Kalsiyum, fosfor, demir, magnezyum, çinko, selenyum, bakır, E vitamini ve Omega 3 açısından oldukça zengindir.  

Bilim insanlarının ifadelerinden anlıyoruz ki, bademin sağlığımıza birçok faydası var. Özellikle yiyeceklerin emilimini hızlandırmak için aç karna çiğ badem yenmesi önerilmekte.  Badem; Öksürük, solumun bozuklukları, kalp ritim bozukluluğuna (kalp rahatsızlığına yakalanma riski 30-35 daha azalır) , anemiye, iktidarsızlığa, sitrese, beyne, kollestrole, kemik rahatsızlıklarına iyi gelmekte.  Bağışıklığı artırır, kan basıncını düzenler, enerji verir, kanseri önler, kan şekerini düzenler, damar sertliğini önler, sindirimi düzenler, gaz problemini giderir. Badem yağı cilt hücrelerini yeniler, yaşlanmayı geciktirir, kasları güçlendirir ağrılarını azaltır. Eğer çeşitli sebeplerden dolayı süt tüketemiyorsanız badem sütü kullanabilirsiniz. Bol miktarda protein ve kalsiyum içerir. Günde bir fincan badem sütü kilo vermeye de yardımcı olur. Yapımı ile ilgili internette güzel bilgiler var,  çok da basit.

Günde 10- 15 çiğ badem faydalıdır. Çok fazla tüketildiğinde kilo almaya sebep olabilir. Acı badem tüketilecekse doktor kontrolünde olmalıdır.

Bademli; pilav, komposto, balık, helva, çikolata, revani, Osmanlı mutfağının vazgeçilmezlerindendir. Badem ezmesi 19. YY’dan bu yana yapılır.  Çok ilginç; en kaliteli badem ezmesi, üretimin çok az olduğu Edirne bölgesinde yapılır. Birçok yerde bademin işlenmesinden veya yapılan ürünlerden insanlar muazzam paralar kazanıyor. Hele hele çağlayı ne kadar erken üretip piyasaya sürebilirseniz, esas o zaman para ediyor. Petrol istasyonlarında görüyorum 15- 20 gr. Kırık iç bademi bir miktar şekerli sentetik sıvıya batırıp kurutmuşlar, 4-5 TL. ye satıyorlar. Bunu hakiki Gülnar pekmezine batırıp kurutarak daha uygun fiyatlara pazarlamak zor olmasa gerek.

İlçemizin sahil kesimlerinde bazı köylerimizde bademi erken üreten insanımız çağla olarak değerlendiriyor. Orta kesim ve yayla köylerimizde ise kültür badem türleri kurutulup kabuklu veya iç badem olarak satılarak değerlendiriliyor. Derneğimizin tesissi dışında iki girişimci arkadaşımız soyma ve kırma tesisi kurdu. İki esnafımızda yeşil kabuk soyma makinesi imalatı yapmakta. Gülnar için bunlar güzel şeyler ama tabii ki çok küçük adımlar. Bademi ürettik, çuvala koyduk sattık. Bu yeterli para etmiyor. Az üründen çok para kazanmak için başka yollar bulmalıyız.  Gönül ister ki bir paketleme tesisi, bademden gıda üreten imalathanelerimiz olsun. İnsanlar buralarda çalışsın, üretimin nimetlerinden en iyi şekilde faydalanalım.  Gülnar özelinde bayamı çok iyi değerlendirdiğimiz maalesef söylenemez. 

Bademi dikiyoruz, üretiyoruz, satıyoruz… Bademin festivalini yapıyoruz. Badem sütü, badem ezmesi, badem yağı, bademli yemekler, bademli tatlılar… nasıl yapılır, nasıl pazarlanır? Bizim memleketimizde bunlar maalesef henüz bilinmiyor. Gülnarlılar bademin yemek tatlı ve benzeri tüketim şekillerini çok iyi bilmeli ki, gittiğimiz diyarlar da anlatalım. Badem tüketimine ve tanıtımına yardımcı olalım ki üreticimiz dolayısı ile Gülnar kazansın.

Buradan Kaymakamlığımıza, Belediyemize, Ziraat Odamıza, Ticaret ve Sanayi Odası ( temsilciliğine), pastanecilerimize, lokantacılarımıza, ev hanımlarımıza, bu işlerde yeteneği bilgisi olan bütün hemşehrilerimize sesleniyorum. Bu yıl geçti, önümüzdeki yıl badem festivaline yaklaşık 9 ay var. Herkes hazırlansın, 2018 yılı festivalimizde bademle ilgili ne tür tatlılar, yemekler, ezmesi,  sütü… Kısaca yarışması veya sunumu yapılabilecek her türlü faaliyeti yapalım. Yapalım ki bölgemiz için gelecek vadeden bademin tanıtımını yapalım. Kim bilir bu konu başlıklarını geliştirirsek, insanlara bir geçim kaynağı olabilir. Böyle şeylere çok ihtiyacımız var. Ekonomimiz için işsizliğin azalması, göçün durması, yaptığımız badem bahçelerinin daha iyi değerlenmesi, badem ithalinin azalması, kısacası ülkemiz için çok önemli. Bunun için gönüllülerden bir çalışma grubu oluşturulur. Grup, neler yapılabileceği konusunda bir çalışma yapar. Gülnar için gönül vermiş insanlara ulaşılarak, badem konusunda bilinen duyulan her türlü bilgi ve birikim internet ortamında bir bilgi bankasında toplanır. Bilen insanların nasıl çalıştıkları öğrenilir, yapılabilecek eğitim veya kurslarla gönüllülerin bu yarışmaya hazırlanmasına yardım edilebilir. Kim bilir, bu faaliyet badem ve Gülnar için bir çıkış olabilir. 12 Aralık 2017

 

 

 
Etiketler: Badem,
Yorumlar
Haber Yazılımı