İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Gülnar İlçe Müftülüğünce 95 Aileye Adak Kurbanı Eti Dağıtıldı
Gülnar İlçe Müftülüğünce 95 Aileye Adak Kurbanı Eti Dağıtıldı
Erken Teşhis Hayat Kurtarır
Erken Teşhis Hayat Kurtarır
Haber Detayı
04 Nisan 2021 - Pazar 16:16 Bu haber 433 kez okundu
 
Voronkov’dan Türkiye açıklaması
“Oluşacak koşullara göre Türkiye’de yapılacak yeni projelerde de yer alabiliriz”
DİĞER Haberi
Voronkov’dan Türkiye açıklaması

Voronkov’dan Türkiye açıklaması

“Oluşacak koşullara göre Türkiye’de yapılacak yeni projelerde de yer alabiliriz”

Rosatom Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörü ve Bölge Başkan Yardımcısı Alexander Voronkov, Rosatom olarak, Akkuyu Nükleer Santrali’nin yanı sıra, Türkiye’de yapılması planlanan benzer projelerin inşası için de katkı vermeye hazır olduklarını açıkladı.  Voronkov, “Türkiye’de bir nükleer santral inşa etme deneyimi bize ülke için ciddi bir temel sağlıyor. Ancak yeni projelerin olup olmayacağı elbette yetkili makamların ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kararıdır” dedi.

Rosatom ve Akkuyu Nükleer A.Ş’nin Ankara’da düzenlediği Medya Semineri’nde konuşan Alexander Voronkov, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Mersin’in Gülnar İlçesinde Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin inşasını devam ettiren Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un Türkiye’de yapılması planlanan diğer nükleer projelerinde yer alıp almayacağına ilişkin bir soruya yanıt veren Voronkov, iki ülke arasında böyle bir karar alınması durumunda yeni projelerde de yer alabileceklerini söyledi. Voronkov, Türkiye’de nükleer enerjinin yanı sıra rüzgar enerjisi santrali konusunda da çalışıp çalışılamayacaklarına ilişkin bir soruya ise, “Rüzgar, enerji karması açısından büyük bir önem taşıyor. Biz Rosatom olarak rüzgar enerjisi ile de ilgileniyoruz. Rusya’da şu an bizim inşa ettiğimiz 2 adet rüzgar çiftliği bulunuyor. Bu projeler sayesinde rüzgar enerjisi konusunda iyi bir deneyim elde ettik. Türkiye’de de böyle bir proje yapılması durumunda elbette bununla da ilgileniriz. Bu konu, mevcut koşullara göre şekillenecektir” yanıtını verdi.

“Akkuyu NGS Türkiye için çok yararlı olacaktır”

Voronkov, Akkuyu NGS’nin Türkiye’ye yapacağı katkılar konusunda ise şunları söyledi:

“Her nükleer santral inşa edildiği ülkeye büyük katkılar sunar. Gayrı safi yurt içi hasılaya katkı verir. Akkuyu NGS de, bu yönlerden Türkiye’ye yararlı olacaktır. Santralde şu anda da pek çok Türk firması yer alıyor ve pek çok Türk vatandaşı çalışıyor. İnşaat tamamlandığında da yine Türk vatandaşları burada çalışacak. Rusya’da nükleer enerji konusunda eğitim alan mühendisler var. Onlar Türkiye’ye ciddi bir bilgi birikimiyle dönüyor. Bu da, yetişmiş insan gücü açısından çok ciddi bir katkı demek. Bütün bunların yanı sıra elbette santralin inşa edildiği bölgede konaklama, lojistik ve benzeri alanlarda ihtiyaçlar doğuyor ve bunlar karşılanıyor. Böylece bölgeye altyapı anlamında kaktı sağlanıyor. Yani bir nükleer santral hem bulunduğu bölge, hem de ülkenin tamamı için çok büyük artılar sunuyor.”

Rosatom Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörü ve Bölge Başkan Yardımcısı Alexander Voronkov, seminerde Rosatom’un Türkiye ve dünyadaki çalışmaları konusunda bir sunum da gerçekleştirdi.

Voronkov sunumunda ilk olarak Rosatom hakkında bilgi verdi. Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu’nun 250 binden fazla çalışanı bulunduğunu söyleyen Voronkov, kurumun yıllık 17.8 milyar dolarlık bir gelire sahip olduğunu belirtti.

Rosatom’un uranyum madenciliğinden yakıt üretimine, ekipman üretiminden NGS işletimi ve bakımına kadar pek çok alanda faaliyet gösterdiğinin altını çizen Voronkov, kurumun bu aşamaların her birini özenle gerçekleştirdiğini belirtti.

Voronkov şu ifadeleri kullandı:

“Rosatom dünyada nükleer güç inovasyonunda ilk 10 içerisinde yer alıyor. Dünyanın tek nükleer buzkıran filosuna sahibiz. Bu buzkıranlar tüm yıl boyunca Kuzey Deniz rotasında güvenli yolculuğa olanak sağlıyor. Bu rota, Süveyş Kanalı rotasına oranla teslimat zamanını yüzde 10 ila 32 arasında kısaltıyor ve bu bakımdan çok önemli. Bu buzkıranlar sayesinde neredeyse 50 metre derinliğe kadar olan buzları kırabiliyoruz. Rosatom sadece nükleer santral yapmıyor, bu santrallerin işletimini de gerçekleştiriyor. Akkuyu NGS konusunda da bu deneyimimizi Türkiye’deki uzmanlarla paylaşıyoruz. Bizim Rusya dışında yaptığımız her proje için mutlaka Rusya’da bir referans projemiz vardır. Bu da ortaklarımıza güvence veriyor. Bizim için inşadan sonraki süreç, yani işletim süreci de çok önemli. Altyapı konusunda da destek veriyoruz ki; bu da eğitimle başlıyor. Bunu Türkiye’de de yapıyoruz. Ben de Rosatom’un Türkiye projesini de destekleyen bir konumda olmaktan son derece memnunum.”

Yılda 213 megaton karbon emisyonu önleniyor

Voronkov sunumunda nükleer enerjinin iklim değişikliğiyle mücadele konusunda sunduğu katkıları da anlattı. Alexander Voronkov, Rus yapımı nükleer santrallerin her yıl toplamda 213 megaton karbon emisyonunu önlediğini belirterek şunları söyledi:

“Bu rakam 33,3 megahektarlık bir orman alanının önleyeceği emisyona denk bir rakam. Bu da ABD’deki orman alanlarının yüzde 11’ine ve artı olarak da Almanya’daki toplam ormanlık alanın 3 katına tekabül ediyor. Nükleer enerji aynı zamanda Birleşmiş Milletler Kalkınma Hedefleri’ne ulaşmak için de katkı sağlıyor. Hatta bu hedeflerin pek çoğuna ayrı ayrı hizmet ediyor. Bunlar arasında ekonomik büyüme, sağlık, refah, temiz su ve arıtma, açlığın sıfıra indirilmesi, eğitim, altyapı, inovasyon ve endüstri gelişimi de bulunuyor.”

Sunumunda “Yaşam İçin Enerji” başlıklı bir videoyu katılımcılarla paylaşan Voronkov, basın mensuplarına dünyadaki ilk nükleer santralin ne zaman inşa edildiği ve isminin ne olduğu sorusunu da yöneltti. Voronkov, “1954 Obninsk Nükleer Santrali” olan doğru yanıtı veren basın mensubuna, hatıra olarak bir hediye takdim etti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Voronkov’dan, Türkiye, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı