İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Orman Köylülerimizin Ulaşımını Kolaylaştırıyoruz
Orman Köylülerimizin Ulaşımını Kolaylaştırıyoruz
Okur,Lise  Okumak İsteyenlere  İmkan
Okur,Lise Okumak İsteyenlere İmkan
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Başvurular 30 Kasım'a Kadar Uzatıldı
Başvurular 30 Kasım'a Kadar Uzatıldı
Belediye Meclisi Kasım Ayı Olağan Toplantısını Gerçekleştirdi
Belediye Meclisi Kasım Ayı Olağan Toplantısını Gerçekleştirdi
Haber Detayı
07 Kasım 2017 - Salı 12:11 Bu haber 45543 kez okundu
 
Vilsan'ı Dünya Devi Alıyor
Vilsan'ı Dünya Devi Alıyor
GÜNDEM Haberi
Vilsan'ı Dünya Devi Alıyor

Anlaşma sağlanırsa Merck, bu alanda Türkiye’deki ilk yatırımını yapmış olacak. Böylece Hintli Alivira, Kuveytli finans şirketi NBK, ABD’li yatırım fonu Riverside gibi firmaların yer aldığı Türkiye hayvan gıda ve sağlığı pazarına küresel bir oyuncu da girecek.

50 BİN ÇALIŞANI VAR
Hayvan sağlığı sektöründe Türkiye’nin önemli firmalarından olan Vilsan, 1986 yılında kuruldu. büyükbaş, küçükbaş, at, kanatlı sağlığı, pet, kültür balıkçılığı alanlarında üretim yapan Vilsan, Ortadoğu, Doğu Avrupa, Afrika, Orta Asya, Uzakdoğu Asya ve Güney Amerika’ya ihracat gerçekleştiriyor.

 2014’te Vilsan 30 milyon liraya Vimar’a satıldı. Vilsan’ı almak için görüşme yürüten Merck ise dünyanın en eski tıbbi ürünler ve kimyasallar firması olarak biliniyor. 1668’de kurulan firmanın 70 ülkede 50 binden fazla çalışanı var. Hisseleri Frankfurt Borsası’nda işlem gören şirket geçen yılı 15 milyar Euro ciroyla kapattı.

Mustafa Baysan Mersin ve Gülnar için umut ışığı olmuş halk tarafından sevilen bir kişi. 1958 Mersin’in Gülnar ilçesinde doğan Mustafa Baysan ilk ve ortaokul eğitimini memleketinde tamamladıktan sonra 1976 yılında Konya Veteriner Sağlık Meslek Lisesi’nden Veteriner Sağlık Teknisyeni olarak mezun olmuştur.

Mersin İli ve İlçelerinde eser bırakan, Öğrencilere ayırt etmeden burs veren Baysan farklı kişilerle gerçekleştirdiği ticari ortaklık deneyimlerinden sonra 1986 yılında, Güneş Ecza Depoları'nın nüvesi olan İstanbul Güneş Ecza Deposu’nu kurmuştur. Daha sonra sırasıyla, 1989 Yılında Mersin Güneş Ecza Deposu'nu, 1990 yılında Ankara Güneş Ecza Deposu'nu, 1997 yılında İzmir Güneş Ecza Deposu'nu, 1999 yılında Bandırma’da Baysan Ecza Depo'sunu, son olarak da 2006 Yılında Erzurum Güneş Ecza Deposu'nu faaliyete geçirmiştir. Güneş Ecza Depoları bünyesinde bulunan bu altı ecza deposunun yanı sıra 1995 yılında kurulan ve kanatlı sektörünün ihtiyaç duyduğu sağlık ve yem katkı ürünlerinin imal ve ithalatını gerçekleştiren Vimar A.Ş. ile 2014 yılında gruba dahil olan, büyükbaş ve kanatlı alanında üretim gerçekleştiren Vilsan A.Ş. de Mustafa Baysan’ın ülkemize kazandırdığı diğer sanayi kuruluşlarıdır. 

Çevresinde sempatik ve sıcak kanlı kişiliği dikkat çeken Mustafa Baysan iş hayatında ilkeli, çağdaş ve dürüst kişiliği ile tanınmaktadır. "Memlekete, millete hizmet etmek kadar önemli bir şey yok..." sözüyle ifade ettiği düşüncesini, gerçekleştirmiş olduğu sayısız eğitim projesiyle hayata geçirmiştir.

MUSTAFA BAYSAN’IN YOKTAN VAR ETTİĞİ ŞİRKET

Bugün dünya devine satışı gündemde olan Vilsan A.Ş’yi işadamı Mustafa Baysan ülkemize kazandırdı.

Çevresinde sempatik ve sıcak kanlı kişiliği dikkat çeken Mustafa Baysan iş hayatında ilkeli, çağdaş ve dürüst kişiliği ile tanınıyor.

Bir yıl TOPKİM ilaç firmasının İstanbul bölge sorumluluğunu yürüttükten sonra bu firmadan ayrılıp ticaret hayatına atıldı.

Farklı kişilerle gerçekleştirdiği ticari ortaklık deneyimlerinden sonra 1986 yılında, Güneş Ecza Depoları’nın nüvesi olan İstanbul Güneş Ecza Deposu’nu kurdu. Daha sonra sırasıyla, 1989 Yılında Mersin Güneş Ecza Deposu’nu, 1990 yılında Ankara Güneş Ecza Deposu’nu, 1997 yılında İzmir Güneş Ecza Deposu’nu, 1999 yılında Bandırma’da Baysan Ecza Depo’sunu, son olarak da 2006 Yılında Erzurum Güneş Ecza Deposu’nu faaliyete geçirmiştir.

Güneş Ecza Depoları bünyesinde bulunan bu altı ecza deposunun yanı sıra 1995 yılında kurulan ve kanatlı sektörünün ihtiyaç duyduğu sağlık ve yem katkı ürünlerinin imal ve ithalatını gerçekleştiren Vimar A.Ş. ile 2014 yılında gruba dahil olan, büyükbaş ve kanatlı alanında üretim gerçekleştiren Vilsan A.Ş. de Mustafa Baysan’ın ülkemize kazandırdığı diğer sanayi kuruluşudur.

Sık sık Gülnar’ın köylerini de ziyaret eden Baysan, “topluma Hizmet kadar faydalı bir şey yok” diyor

SEMPATİK, DÜRÜST VE İLKELİ İŞADAMI

Çevresinde sempatik ve sıcak kanlı kişiliği dikkat çeken Mustafa Baysan iş hayatında ilkeli, çağdaş ve dürüst kişiliği ile tanınıyor.

EĞİTİME BÜYÜK KAYNAK HARCADI

İlaç sektöründe kazandığının büyük kısmını hayır işlerine harcayan Baysan, doğduğu ilçeye Gülnar Meslek Yüksekokulu başta olmak üzere memleketi ve değişik yerlerde bir çok eğitim kurumu yaptırdı, sayısız hayır işlerinde bulundu.

 

“TOPLUMA HİZMET KADAR ULVİ BİR DUYGU YOK”

Kendi yaşamı hakkında bir konuşmasında Mustafa Baysan çok zengin olmamasına rağmen elinde olan malvarlığını bağışlamaktan büyük keyif aldığını belirterek,

“Çobanlıktan Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği üyeliğine kadar yükseldim. Ama her şey bomboş. Bir tek şey var. Topluma ve millete hizmet etmek kadar ulvi bir duygu yok. Ben uzun süredir Gülnar’a eğitim konusunda yardım yapıyorum. İstanbul’un yanı sıra Gülnar’ın her okulunda Mustafa Baysan bir şekilde vardır. Bunu ben şöhret için yapmıyorum. Ben kendimi Gülnar’ı ve Mersin’e borçlu hissediyorum. Ben yatağa yattığım zaman acaba topluma ne yapabilirim diye hep düşünüyorum” sözleriyle hayat felsefesini anlatmıştı.

Mersin’de CHP bu kez dört milletvekili çıkarmayı başardı. Şu kaderin garip cilevisine bakın ki, bu kez listede Mustafa Baysan ismi yoktu.

CHP DEĞERİNİ BİLEMEDİ

İşadamı olarak topluma verdiği hizmeti 7 Haziran 2015 seçimlerinde siyasette taşımaya karar veren Mustafa Baysan, CHP Mersin’den dördüncü sıradan milletvekili adayı gösterildi. 7 Haziran’da CHP Mersin’de 3 milletvekili çıkarınca Baysan, milletvekili seçilemedi.

1 Kasım 2015 seçimlerinde Mersin’de CHP bu kez dört milletvekili çıkarmayı başardı. Şu kaderin garip cilevisine bakın ki, bu kez listede Mustafa Baysan ismi yoktu. Yerine bir başkası aday gösterilmişti.

Baysan, çobanlıktan Amerika’nın sayılı şirketlerinden birine satılacak bir fabrika yarattı.

Nasıl olduğu, niçin olduğu, uzun bir öykü…

Ama küsmedi. Kırılmadı. Darılmadı. Kendisine yapılan haksızlığa rağmen, maddi ve manevi olarak CHP’ye katkı sunmaya devam etti.

Sonuçta, çobanlıktan Amerika’nın sayılı şirketlerinden birine satılacak bir fabrika yarattı.

Ülkenin ekonomisine büyük bir katma değer sundu.

Her anlamda takdiri hak etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vilsan'ı, Dünya, Devi, Alıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı