İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Gülnar sevdalısı Şeref Işık geleneği devam ettiriyor
Gülnar sevdalısı Şeref Işık geleneği devam ettiriyor
Öğrenciler Gülnar’ı Tanıma Fırsatı Buldular
Öğrenciler Gülnar’ı Tanıma Fırsatı Buldular
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Toroslar Belediye Başkanı
Toroslar Belediye Başkanı
Gülnar Belediyesi
Gülnar Belediyesi
Haber Detayı
04 Şubat 2013 - Pazartesi 00:00 Bu haber 3095 kez okundu
 
Türk Sağlık Sen Şube Başkanı
- Haberi
Türk Sağlık Sen Şube Başkanı

 

 

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ümit Turhan yaptığı yazılı açıklamada;

Değerli Basın Mensupları;

Sağlık çalışanlarının Yönetmelik Yayınlamak Bu Kadar mı Zor?

hakları söz konusu olunca ne yazık ki idarelerin kılı kıpırdamıyor. Konu çalışanın alın terine gelince işler ağırdan alınıyor, çalışanların mağduriyeti umursanmıyor. Sorun olacağı baştan bilinse bile bir takım düzenlemeler ne yazık ki bir türlü hayata geçmiyor.

 

Yeni ek ödeme yönetmeliğinin yayınlanmaması da bu tür vakaların sonuncusu olmuştur. Hepinizin bildiği gibi Sağlık Bakanlığı teşkilat yapısını düzenleyen 2 Kasım 2011’de yayınlanan 663 Sayılı KHK uyarınca hazırlanan ek ödeme yönetmeliği 17 Ağustos 2012’te yürürlüğe girmişti.

 

 Söz konusu yönetmelikte 12.5.2006 tarihli ve 26166 sayılı ek ödeme yönetmeliğinin yürürlüğünün 31 Aralık 2012 tarihinde sona ereceği düzenlenmişti.

 

Arada 5 aylık süre olmasına rağmen ne yazık ki ek ödeme yönetmeliği yayınlanmamıştır. Ortada bir yönetmelik olmayınca Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu işin kolayını bulmuş yeni yönetmelik yayınlanana kadar döner sermaye ödemeyin sadece ek ödeme verin diye kurumlara yazı göndermiştir.  Yani Yeni yönetmelik yayınlanan kadar hastanelerde döner sermayeler ödenmeyecektir.

 

 5 Ayda bir yönetmelik yayınlayamayarak beceriksizliklerinin faturasını çalışanlara yüklemişlerdir. Kervan yolda düzülür mantığının bile bir adım ötesine geçerek Kervan kaldığı yerde arkadan gelen kervana katılır gibi bir tuhaf tutum içerisine girmişlerdir. Çok Merak ediyoruz; 5 ayda bir yönetmelik yayınlamak bu kadar mı zordur? Niçin çalışanları mağdur etme hastalığından bir türlü Sağlık Bakanlığı kurtulamamaktadır?

 

Biz yönetmeliği hazırlayamadık, çalışanlara döner sermaye vermeyin demek idarenin çalışanlara karşı sorumluluğunu yerine getirmemesidir. Bunun hukukta da cezası vardır. Bunu hazırlamayanlar çalışan vicdanında da mahkûm olmuşlardır.  Biz yeni dönemde sağlık çalışanlarının memnuniyeti ile ilgili çalışmalar beklerken, Yeni Bakandan bu yönde adımlar atmasını umarken böyle bir işin yapılması çalışanları üzmüştür.  Artık bir an önce bu yönetmelik yayınlanmalı ve sağlık çalışanları mağdur edilmemelidirler.

 

Kıymetli Basın Mensupları;

 

Burada dikkat çekmek istediğimiz bir başka konuda bu yönetmelikte çalışanları adına değişiklikler yaparak döner sermaye sistemindeki adaletsizliklerin ve haksızlıkların giderilmesidir.  Çalışma barışını bozan, çalışanlar arasında ayrımcılığa neden olan düzenlemelere de bir an önce son verilmelidir.  Çalışanları mutlu edecek onların, beklentilerini karşılayacak bir döner sermaye yönetmeliği hayata geçirilmelidir.

 

Hepinize Teşekkür Ediyor, Saygılar sunuyorum.

 

                                                                                                                                    

 

Ümit TURHAN

ŞUBE BAŞKANI

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Site Admin
Etiketler: Türk Sağlık Sen Şube Başkanı
Yorumlar
Haber Yazılımı