İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Pilav Şenliğinin 10.su Kalfalarda Gerçekleşti
Pilav Şenliğinin 10.su Kalfalarda Gerçekleşti
Yörük Sofrası Dualarla Açıldı
Yörük Sofrası Dualarla Açıldı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Silifke Helikopter Ekibine Teşekkür
Silifke Helikopter Ekibine Teşekkür
Bölge Müdürü Yangın İlk Müdahale Ekiplerini ziyaret etti
Bölge Müdürü Yangın İlk Müdahale Ekiplerini ziyaret etti
Haber Detayı
30 Eylül 2019 - Pazartesi 11:36 Bu haber 7655 kez okundu
 
Susuz Ceviz Soyma Makinesı
DİĞER Haberi
Susuz Ceviz Soyma Makinesı

Bugün söğüt yaylasındayız. Hafif bulutlu, güneşli,  çok güzel bir sonbahar havası var. Burada oluşumuzun sebebi ise; dostum “MUCİT” Ahmet Bulut’un uzun yıllar üzerinde çalıştığı “kuru sistem ceviz kabuğu soyma makinesi” ni çalışırken görmek.

Ahmet Bulut: 1954 Halifeler Gülnar doğumlu. Evli üç çocuk babası. 1968 de Mersine gitmiş. Bobinaj tamiri yanında bir süre regülatör, kaynak makinesi ve göçük makineleri imalatı yapmış. Halen Erdemli’de 45 yıldır esnaflık yapmakta. 

Ahmet Bulut’un birçok denemeleri ve buluşu (icadı)var.

Üzüm - nar gibi suyu sıkılan meyve ve peynir imalatında 10 ton presle sıkım yapan bir makine yapmış. Bu makineden iki tane yapmış Ahmet Bey. Birini köyüne bırakmış, bütün köylü kullanıyor. Yani ilkel yöntemlerle sıkamadığımız üzümün suyunu çok modern, verimli ve temiz bir şekilde yapıyor.

Bahçelerde ceviz, zeytin gibi yüksek ağaçlardan meyve toplarken yaralanan hatta sakat kalan birçok insan var. Bunu gören Ahmet Bey tekerlekli bir meyve toplama merdiveni icat etmiş, kendisi bahçesinde halen kullanıyor.

Meyve ağaçlarına sincap ve fare gibi kemirgenlerin çıkmaması için uzun araştırmalar yapmış en sonunda sıradan bir fileyi ağacın gövdesine bağlayarak işi çözmüş Ahmet Bey.

Gülleci bulamacı ile kendi bahçesinde denemeler yapmış. Şu an ceviz ve birçok meyveye kullanıyor.

En büyük çalışması ise “dünyada, ülkemizde ve elbette Gülnar’ımızda ilk defa kullanılan kuru sistem (susuz) ceviz yeşil kabuğu soyma makinesi”. Söğüt yaylasında bahçesine kurduğu ilk makine ile iki çuval yeşil kabuklu cevizi soyarak bize gösteren Ahmet Bey şunları söyledi:

“-Söğüt yaylasına 2000 yılında ceviz bahçesi kurdum. Yetiştirdiğimiz cevizleri soymada ailece zorlandığımız zaman arayışlara başladım. 2012 yılından sonra yaklaşık yedi yıl çalışmalara devam ettim. Bir şekilde Mersin Üniversitesi hocaları ile tanıştım. Üniversite ve TÜBİTAK tan aldığım bilimsel destekle makineyi son şekline kavuşturup, TSEK’e patent başvurusu yaptım. Piyasada halen sulu sistem birçok makine kullanılmakta. Sulu sistem, büyük bahçe sahipleri için kurutma makineleri de kullandıkları için fazla bir sıkıntı yaşatmamakta. Lakin az bahçesi olanlara özelikle küçük makineler çeşitli sıkıntılar veriyor. Patates soyma tipli makinelerde zımpara taşı kullanıldığı için imalatı bakanlıkça yasaklanmış. Yeni çıkarılan tırnaklı makineler ise bazı cevizleri çatlatıp içine su aldığından meyveyi paslandırmakta. Fark edilmediğinde pazarlamada büyük sıkıntılar yaşatmakta. Bizim kuru sistem “ceviz kabuk soyma” makinesinde bu olumsuzluklar bulunmamakta. Esasında üniversite ve TUBİTAK bu konuyu önemsediği için projemizi desteklediler.

-Makine için çok emek verdim. Altı kredi kullandım, hala ödeme yapıyorum. Birçok Fuara katıldım.  İsteyenler İnternet ortamında “yutup” da videolarımızı görebilir. İsteyen Söğüt yaylasındaki bahçemize gelip makineyi görüp soyulmamış cevizleri varsa ücretsiz soyup deneyebilir.  Mersin Çukurova Gazetesi, Mersin Güney Gazetesi K.Maraş Diriliş Gazetelerinde röportaj ve haberlerimiz yayınlandı. K.Maraşta katıldığım fuarda OSB Müdürü K.Maraşta sana yer verelim, burada üretim yap teklifinde bulundu, “ben bu makineyi ekmeğini yediğim memleketimde üretip,  Mersin damgası ile pazarlamak istiyorum” diyerek böyle önemli bir fırsatı geri çevirdim” dedi.

Gülnar’dan bu güne kadar bir icat yeni bir buluş çıktığını duymadım. Memleketimizden bir abimizin böyle bir çabası doğrusu beni çok mutlu etti. Bu ülkede taş üstüne taş koyanın ancak eli öpülür. Hemşerimizle gurur duymalıyız.     
30.09.2019 RAMAZAN EYCEOĞLU                

Kaynak: Editör:
Etiketler: Susuz, Ceviz, Soyma, Makinesı,
Yorumlar
Haber Yazılımı