İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Orman Yangınına Dikkat
Orman Yangınına Dikkat
Kar'dan 19 Mayıs Mesajı
Kar'dan 19 Mayıs Mesajı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Meslek Yüksek Okulu Öğrencileri
Meslek Yüksek Okulu Öğrencileri
Voleybol Turnuvası
Voleybol Turnuvası
Haber Detayı
13 Nisan 2013 - Cumartesi 00:00 Bu haber 3437 kez okundu
 
Sarıkeçililer
- Haberi
Sarıkeçililer

Tarihi göç kültürümüzü halen devam ettiren Sarıkeçilii Yörükleri, Yörük kültürünün yaşatmak için Sarıkeçililer Geleneksel 8. Göç Kervanı şölenini Gülnar Koçaşlı Köyünde gerçekleştirdi.

 

Kültür Bakanlığı,Damızlık Koyun,Keçi Yetiştiriciliği Mersin İl Başkanlığının desteği ile  Sarıkeçililer Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin organizasyonunda gerçekleşti.

Açılış Konuşmasını  Sarıkeçililer Deneği Başkanı Pervin Savran Yaptı. Savran konuşmasında, yörüklerin eğitim, sağlık ve göç güzergahlarında hayvanlarını otlatabilecek meralarının ve yurtlarının olmaması gibi sıkıntılarını dile getirdi.
Sarıkeçililer Göç Kervanı 3 gün sürüyor.12 Nisan Cuma Günü Hayvançılık,Gıda ve Doğal Yaşam konularında paneller yapıldı.


13 Nisan Cumartesi günü protokol Konuşmaları,yarışmalar,Halk Oyunları ve Konser verildi.
14 Nisan Pazar günü Sarı keçililerin sahilden yaylalara göçü başlayacak katılımcılar bu anı canlı canlı görüp yaşayacaklar

 Davete;Büyükeceli Belediye Başkanı Mehmet Kale,Gülnar Orman İşletme Müdürü Hasan Bucaköz,İşletme Müdür Yardımcısı Hüseyin Meteris,Ağaçlandırma Şefi Ali Ördek,Koyun Keçi Yetiştiriciliği Birliği Başkanı ve Gülnar Temsilcisi Mustafa Değirmenci,MHP İlçe Başkanı Nebi Ulupınar ve Parti Yönetimi,Gazeteci-Yazar Ramazan Sarıtaş,Gülnarlılar Derneği Başkanı Yaşar Işık katıldı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Site Admin
Etiketler: Sarıkeçililer
Yorumlar
Haber Yazılımı