İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
MHP İlçe Başkanı
MHP İlçe Başkanı
Gülnar Anafen-Fem Drshanesi
Gülnar Anafen-Fem Drshanesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Ünüvar ve Çatlı Sarıkeçili Yörüklerini Ziyaret Ettiler
Ünüvar ve Çatlı Sarıkeçili Yörüklerini Ziyaret Ettiler
NEXT 75: Gelecek Her Birimize Bağlı
NEXT 75: Gelecek Her Birimize Bağlı
Haber Detayı
24 Aralık 2020 - Perşembe 11:36 Bu haber 665 kez okundu
 
Rosatom, Nükleer Enerji Konusunda Çevrimiçi Türkçe Eğitim Projesi Başlattı
Rosatom, Nükleer Enerji Konusunda Çevrimiçi Türkçe Eğitim Projesi Başlattı
DİĞER Haberi
Rosatom, Nükleer Enerji Konusunda Çevrimiçi Türkçe Eğitim Projesi Başlattı

Rosatom, Nükleer Enerji Konusunda Çevrimiçi Türkçe Eğitim Projesi Başlattı

24 Aralık 2020 - Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom, nükleer enerji ve teknolojiler hakkında en çok sorulan soruların yanıtlarını çevrimiçi bir platformda verdi. “Sorun cevaplayalım: Nükleer Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey” isimli sanal proje, Türkçe olarak hazırlandı.  Çevrimiçi platformun temel amacı, nükleer hakkında yeni bilgiler edinmek isteyen herkese rehberlik etmek.

Proje ile, nükleer biliminin temellerinden, atomun nelerden oluştuğuna, radyasyon ve radyoaktivite kavramlarından, nükleer santrallerin ilkelerine ve nükleer teknolojilerin insan yaşamının çeşitli alanlarında nasıl kullanıldığına dair en sık sorulan 70 soruya yanıt veriliyor.

Bunlar arasında, “Nükleer santraller nasıl çalışır ve ne gibi faydalar sağlar?”, “Nükleer tesislerde hangi güvenlik önlemleri uygulanıyor?”, “İnsanlar ‘nükleer’ şehirlerde nasıl yaşıyor?”, “Nükleer santrallerin yakınında tarım yapmak mümkün mü?”, “Nükleer teknoloji nerede kullanılır ve günlük hayatımıza nasıl yardımcı olur?” gibi sorular bulunuyor. Tüm bu soruların yanıtları, proje kapsamında hazırlanan https://www.bizimicinnukleer.com/ web sitesinde görüntülü, sesli ve yazılı olarak bulunuyor.

Oldukça geniş bir kitleye hitap edecek şekilde tasarlanan web sitesinde, en zor ve karmaşık soruların cevapları, hazırlanan animasyonlarla veriliyor.

Rosatom Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Başkan Yardımcısı ve Direktörü Alexander Voronkov, insanların nükleer enerjiyi ve teknolojileri keşfedebilmesi için hazırlanan projeye ilişkin şunları söyledi:

“Nükleer enerjiye ilişkin tüm korkular ve endişeler, genellikle bilgi eksikliğiyle ve bunun sonucunda da bir dizi yanlış anlama ve önyargı ile ilişkilidir. Bu nedenle, proje üzerinde çalışırken izlediğimiz ana hedef; modern nükleer endüstri ve insanlığın yararına kullanılan yenilikler hakkında objektif bilgi vermekti. Projeyi Rus nükleer endüstrisinin 75. yıldönümünde başlatıyor olmamız semboliktir. Bizim için bu, nükleer endüstrinin nasıl geliştiğinden ve bugün nükleer bilimin başarılarının nerede uygulandığından bahsetmek için bir fırsat. Nükleer enerji, sadece temiz bir enerji kaynağından çok daha fazlasıdır; insanların hayatlarını daha iyi hale getirmek için çalışan ileri teknolojilerdir. Soruların cevaplarının, zengin bir tarihe sahip bir endüstrinin daha iyi anlaşılmasını ve onu çevreleyen mitleri ortadan kaldırmasını sağlayacağından eminiz.”

Rosatom Hakkında

ROSATOM, nükleer enerji tedarik zincirinin her aşamasında başarılı çözümler sunan kaynaklara, deneyim ve uzmanlığa sahip dünyadaki tek şirkettir.  Şirket, nükleer enerji santrallerinin tasarımı, inşası ve işletilmesi, uranyum madenciliği, dönüşüm ve zenginleştirme, nükleer yakıt tedariki, hizmetten çıkarma, kullanılmış yakıt depolama ve nakliye ile nükleer atıkların güvenli bertarafı dahil olmak üzere çok çeşitli faaliyetler yürütmektedir. Rosatom ayrıca nükleer tıp, bilimsel araştırma ve malzeme bilimi, dijital, çeşitli nükleer ve nükleer olmayan yenilikçi ürünlerin üretim ihtiyaçları için ekipman ve izotop ürünleri üretimi yapmaktadır. Şirketin stratejisi, rüzgar enerjisi üretimi alanı da dahil olmak üzere düşük karbonlu enerji üretimi projeleri geliştirmektir. Rosatom şu anda çatısı altında bulunan 330’dan fazla kurum ve kuruluş ve 266 binden fazla çalışanla faaliyetlerini sürdürmektedir.

Rus Nükleer Endüstrisinin 75. Yıldönümü

2020 yılı Rus nükleer endüstrisinin 75. yıldönümüdür. Rusya, atom enerjisinin barışçıl kullanımında her zaman öncü olmuştur. 1954'te Rus bilim insanları tarafından ilk nükleer güç santrali kuruldu. Günümüzde ise Rosatom’un en son teknoloji tasarımı olan 3+ nesil reaktörlere sahip üç ünitesi bulunmaktadır. 

Rus nükleer endüstrisi sayesinde yüzyılın dörtte üçünden fazla bir zaman zarfında birçok yabancı ülkede nükleer birimler ortaya çıkmıştır. Rosatom, yabancı portföy büyüklüğü açısından dünyada lider konumundadır. Dünyanın en güçlü hızlı nötron reaktörüne sahip tek nükleer buzkıran filosunu bünyesinde bulunduran Rosatom, nükleer tıbbın yanı sıra dijitalleşmeye de katkıda bulunmaktadır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rosatom,, Nükleer, Enerji, Konusunda, Çevrimiçi, Türkçe, Eğitim, Projesi, Başlattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı