İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Umrecilerimiz'i Yolcu Ettik
Umrecilerimiz'i Yolcu Ettik
Belediye Meclisi Şubat Ayı Toplantısını Gerçekleştirdi
Belediye Meclisi Şubat Ayı Toplantısını Gerçekleştirdi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Mehmet Kale
Mehmet Kale
Köseçobanlı Belediye Başkanı
Köseçobanlı Belediye Başkanı
Haber Detayı
21 Haziran 2013 - Cuma 00:00 Bu haber 3039 kez okundu
 
Muhteşem Açılışta
- Haberi
Muhteşem Açılışta

 

MUHTEŞEM AÇILIŞTA 'ÜÇ KITA TEK YÜREK' OLDU
Mersin Arena Stadyumu'ndaki açılış töreninde; Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, eşleri Sayın Emine Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Suat Kılıç, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, eşleri Sayın Songül Çağlayan, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik, Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı, Mersin Valisi Sayın Hasan Basri Güzeloğlu, eşleri Ayşe Güzeloğlu, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jacques Rogge ile Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi (ICMG) Başkanı Amar Addadi yer aldı
Binlerce sporseverin tribünleri hınca hınç doldurduğu törende İstiklal Marşımız coşkuyla okundu. Ay-Yıldızlı şanlı bayrağımız ile Akdeniz Oyunları'nın resmi bayrağının stada gelmesiyle coşku doruğa çıkarken, açılışta 2013 Akdeniz Oyunları'na katılan ülkeler için düzenlenen geçit töreninde 24 ülkenin sporcuları Mersinlileri selamladı. Milli sporcularımız da büyük bir coşku eşliğinde stada giriş yaptı. Ellerinde Türk bayrakları ile protokol üyelerini ve Mersinlileri selamlayan Millilerimiz, ev sahibi olmanın getirdiği avantajla en fazla sporcu ile 2013 Akdeniz Oyunları'nda madalya mücadelesi veren ülke olma özelliğini taşıyor.

 "AKDENİZ OYUNLARI BARIŞA VE DOSTLUĞA YAPILAN ÇAĞRIDIR"
 Törende bir konuşma yapan Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, "Akdeniz Oyunları'nın tüm Akdeniz ülkeleri ve insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Oyunlara iştirak eden tüm sporculara, tüm takımlara ve tüm ülke temsilcilerine başarılar diliyorum. Ülke olarak Akdeniz Oyunları'na ev sahiliği yapıyor olmanın büyük heyecanını yaşıyoruz. Oyunlar aslında komşu Yunanistan'da gerçekleştirilecekti. Ancak yaşanan sorunlar nedeniyle organizasyon Türkiye'ye teklif edildi. 18 ay gibi kısa bir sürede bütün tesisler hazırlandı ve bu akşama yetiştirildi. Emeği geçen Bakanımı, ekibini, yüklenici firmaların yöneticilerini, mimarları ve işçilerimizi kutluyorum. Mersin, oyunlara mükemmel şekilde ev sahipliği yapacak; buradan dünyaya sporun barış, dayanışma ve dostluk dilini en güzel şekilde ulaştıracaktır. Akdeniz Oyunları ile büyük bir prova yapıyoruz. Akdeniz'in en büyük spor organizasyonuna Mersin'de ev sahipliği yaparken, 2020 İstanbul Olimpiyatları'nın da hazırlığını gerçekleştiriyoruz. Umuyorum ki burada yarışacak olan sporcu dostlarımızı 2020 yılında da İstanbul'da misafir edelim ve Türkiye misafirperverliğini İstanbul'da doya doya sergileyelim. Tüm Mersin halkının ülkemizi 2020 yolunda destekleyeceğine inanıyorum" dedi.

Akdeniz'in bir medeniyet havzası olduğuna işaret ederek, bölgedeki tüm güzelliklerin ilhamını Akdeniz'den aldığının altını çizen Başbakan Erdoğan, Akdeniz tarihinin savaş ve çatışmalar tarihi değil, dostluklar tarihi olduğuna vurgu yaptı. "Dilimiz, inancımız ne olursa olsun, hepimiz çocukluğunu Akdeniz'in sularında geçirmiş, Akdeniz'in güneşinde yanmış, ilhamını Akdeniz'in rüzgarından ve yıldızından almıştır" diyen Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Akdeniz bizleri yakınlaştıran, bizi birbirimize benzer hale getiren bir denizdir. Akdeniz barıştır, sevgidir, sıcaklıktır, paylaşmadır, dayanışmadır. Akdeniz dostluktur. Akdeniz büyük ailemizin çatısıdır. Akdeniz 'beyaz deniz' olarak adlandırılır. Biz Akdeniz'in hep 'ak' kalmasını yürekten arzu ediyoruz. Akdeniz'in ne insan kanıyla, ne göz yaşıyla kirletilmesini istemiyoruz. Akdeniz Oyunları bu arzumuzun ifadesidir. Oyunlar sporun dilinde barışa ve dostluğa yapılan çağrıdır. Akdeniz Oyunları'nın önce Akdeniz'i, sonra dünyayı değiştirmesini gönülden temenni ediyoruz. Centilmenlik, spor ve barış kazansın. En çok da Akdeniz kazansın."

Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Suat Kılıç ise; oyunların 2020 yolunda büyük bir moral kaynağı olacağının altını çizdi. Oyunların ilimizde yapılacağının açıklandığı günden itibaren Mersin'de gece-gündüz mesai yürütüldüğünü ifade eden Bakan Kılıç, 18 ay boyunca Akdeniz Oyunları'nın bir kez daha ülkemizde gerçekleştirilmesi için büyük bir efor sarf edildiğine işaret ederek, "Vadettiğimiz herşeyi Türkiye Cumhuriyeti'ne ve sporcularına sunmayı başardık. Bu süreç Akdeniz Oyunları'nın Mersin'e kazandırılmasında garantilerin sahibi olan Başbakanımızın, Mersin'e ve Türk Sporu'na olan ilgisinin sarsılmaz bir neticesidir. Attığımız adımlarla Mersin bir spor kenti haline geldi. Mersin bundan sonra olimpiyatlara sporcu hazırlama merkezlerinden birisi olacak. Akdeniz Oyunları, tarihinin en görkemli ev sahipliğine Mersin'de tanıklık ediyor. Bir Samsunlu olarak kendimi Mersinli hissediyorum. Tüm adımların en büyük destekçisi olan Başbakanımıza, Türk Sporu'na ve olimpik harekete verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Ümit ediyorum ki Türk Gençliği atılan bu adımların farkındadır. Mersin'de atılan bu adımlar İstanbul 2020 Olimpiyat Oyunları yolunda bize çok kuvvetli bir moral kaynağı olacaktır. Yoğun çalışmalarda emeği geçen başta Sayın Valimiz olmak üzere herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi (ICMG) Başkanı Ammar Addadi de; ülkemizin oyunlara başarılı bir şekilde hazırlandığına vurgu yaparak, emeği geçen herkese teşekkür etti.

GECE HAVAİ FİŞEKLER VE LAZERLERLE AYDINLANDI

Konuşmaların ardından 17'nci Akdeniz Oyunları'nın startı verildi. Yapılan muhteşem havai fişek gösterisi geceyi aydınlatırken, törende sunulan koreografiler büyük beğeni topladı. Koreografilerde saha zemini adeta bir sinema perdesi gibi rengarenkti. İzleyicilere görsel bir şölen sunan açılış törenindeki şovlarla, Anadolu'nun antik tarihinden günümüzün modern Türkiyesine kadar Akdeniz coğrafyasının bütün güzellikleri sanat ve sporseverlerle buluşurken, '7 Uyurlar'ın efsanesinden Kızkalesi'nin hikayesine kadar ülkemizin en önemli tarihsel zenginlikleri canlandırıldı. Bu tarihi geceyi tekrar tekrar yaşamak isteyenler kamera ve fotoğraf makineleriyle töreni kaydetti. Gecede sahne olan Mazhar Alanson ve Ajda Pekkan’da seslendirdiği birbirinden güzel şarkılarıyla stadyumdaki binleri coşturdu.

Oyunlara katılan 24 ülkenin kendi karasularından 'amfora'larla getirdikleri suların bir havuzda toplanmasıyla gerçekleştirilen 'Su Prosedürü' uygulandı. Akdeniz Oyunları'na özel 'Su Prosedürü' ile Akdeniz'e kıyısı olan ülkeler arasındaki birlik ve barış temsil ediliyor.

Olimpiyat kurallarının geçerli olduğu ve 4 yılda bir organize edilen Akdeniz Oyunları, ilk olarak 1951 yılında Mısır'ın İskenderiye kentinde düzenlenmiş, ülkemiz de bu organizasyona 1971 yılında İzmir kentinde ev sahipliği yapmıştı. 17'nci Akdeniz Oyunları ile birlikte ülkemiz bu organizasyona ikinci kez ev sahipliği yapıyor. Oyunlar için 6 yıl olarak öngörülen hazırlık süreci Mersin'de 18 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı. Oyunlar kapsamında kullanılacak 11 yeni tesisin inşasında 500 milyon TL harcanırken, il genelindeki mevcut tesisler de modernize edildi.24 ülkeden 6 bin sporcunun 32 branşta madalya mücadelesi vereceği Akdeniz Oyunları, 30 Haziran tarihinde sona erecek.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Site Admin
Etiketler: Muhteşem Açılışta
Yorumlar
Haber Yazılımı