İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Gülnar'lı Kadınlar Atalarını Ziyarete Gittiler
Gülnar'lı Kadınlar Atalarını Ziyarete Gittiler
Kalemci Avukatları Ziyaret Etti
Kalemci Avukatları Ziyaret Etti
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
01 Ocak 2013 - Salı 00:00 Bu haber 12230 kez okundu
 
Menekşe mağarası
YAŞAM Haberi
Menekşe mağarası

Menekşe mağarası antik tarihi hatırlatıyor

 önceleri çobanların davar ağılı olarak  kullandığı doğal in, 1990 yılında Mustafa Öztürk’ün gayretiyle bugün antik tarihten kalma tarihi bir eser gibi ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Mustafa Öztürk çevreden gördüğü Roma ve Bizans dönemi kaya işçiliğini kullanarak kaya basamakları, kaya havuzları ve hücre odaları yaparak mağaraları antik kutsal mağaralara benzetmiştir. Bu işçilik kültür bakanlığının dikkatini çekerek alanı sit alanı olarak koruma altına almıştır. Bugünden sonra mağara üzerinde ilgi artarak devam etmiştir. Bir çok turizm dergilerinde haber yapılan mağara, devlet desteği beklemektedir.

 Arkeolog Musa Tombul ve Gazeteci-Yazar Ramazan Sarıtaş menekşe mağarasını birlikte gezerek mağarada incelemede bulundular.

Arkeolog Musa Tombul, mağara’da işletme sahibi Mustafa Öztürk ile beraber yapım tekniği üzerine konuştular. Mağara ile ilgili düşüncelerini basın mensuplarıyla paylaştı. Tombul: “Özellikle antik çağ kaya işçiliği, halkımızın bilmediği, nasıl yapıldığı konusunda efsaneler üretildiği bir durumdur. Halkın bu mağarada işçiliği görerek, bu tür efsanelerin olmadığını, Mustafa Öztürk’ün yaptığı çalışma gibi antik çağ insanlarının da aynı teknik ve metotla kayaları işlediğini görmesi açısından yararlı bir çalışma olduğunu düşünüyorum” dedi.

Gazeteci-Yazar Ramazan Sarıtaş’da gazetecilere yaptığı açıklamada: “Burası sıradan bir çoban ini iken bugün görselliği ile herkesin dikkatini çekiyor. Hep beraber az önce bir olaya şahit olduk. İlk kez Konya’dan Anamur’a giden bir aile burayı görerek durdu. Mağarayı ziyaret etti.

Misafirler hayranlıklarını gizleyemediler. Ben sordum burası kaç yıllık bir mağadır diye. Söyledikleri şu, Bizans veya Roma döneminden kalmadır dediler. Geçmişi anlattım şok oldular. Bu mağaraya ömrünü vakfedip hizmet veren ve bu güzellikleri kazandıran Mustafa Öztürk Bey’e teşekkür ediyorum. Yöremizin tanıtılmasına katkı sunuyor ve bu vesile ile herkesin gereken desteği vermesini istiyorum”dedi

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Site Admin
Etiketler: Menekşe, mağarası,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Menekşe mağarası
Menekşe mağarası
Menekşe mağarası
Menekşe mağarası
Yorumlar
Haber Yazılımı