İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Voleybol Turnuvası
Voleybol Turnuvası
Vitamin Cafe Açıldı
Vitamin Cafe Açıldı
Haber Detayı
13 Nisan 2013 - Cumartesi 00:00 Bu haber 3234 kez okundu
 
Memur-Sen ve Diyanet-Sen Gülnar ilçe başkanı
- Haberi
Memur-Sen ve Diyanet-Sen Gülnar ilçe başkanı

Memur-Sen ve Diyanet-Sen Gülnar ilçe başkanı Yahya Arslan, Kutlu Doğum Haftası münasebeti ile yayınladığı mesajında;

“Kutlu Doğum Haftası Peygamberimiz Hz. Muhammed ( s.a.v)’in doğum gününü kutlamak amacıyla ülkemizde her yıl miladi takvime göre 14-20 nisan tarihleri arasında kutlanmakta olup yine aynı tarihler arası (14-20 nisan) kutlu doğum haftası olarak kabul edilmektedir. Hicri takvime göre ise Rebiül-evvel ayının 12. gecesine denk gelmektedir. Halk dilinde  “Mevlit Kandili“ olarak ta bilinen kutlu doğum tüm İslam alemi tarafından asırlar boyunca büyük bir coşku, heyecan ve derin bir manevi duygu ile kutlanmaktadır. Aynı inanç, duygu ve düşünce içinde olan tüm Müslümanların sevinçte, tasada, doğum ve ölüm günlerinde birlikte hareket etmelerini temenni ederim.

İslam medeniyeti Kur'an-ı Kerim ve güzel ahlakını, insan hak ve hürriyetini korumak ve kollamak amacı ile dünya ve ahiret mutluluğu için vardır. İnsanlığın kurtuluşu için bütün âleme gönderilen son ve en büyük Peygamber bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) miladi 571 yılında Mekke'de dünyaya gelmiş ve bu mübarek geceye mevlit kandili adı verilmiştir. Onun doğduğu çağ olan cahiliye döneminde, dünyanın her tarafında cehalet, zulüm, işkence, ahlaksızlık, içki, kumar almış başını gitmiş, insan hak ve hürriyetleri gasp edilmiş, kız çocuğu olmak suç sayılmış, Allah inancı unutulmuş, insanlar elleri ile yaptıkları putlardan medet umar hale gelmiş,insanlık korkunç ve karanlık bir duruma düşmüş, dünya yaşanamaz hale gelmişti.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v)in tebliğ ettiği İslam dini ile cahiliye dönemi bitti, eşitlik, kardeşlik ve adalet geldi. Dünya aydınlandı. Onun doğduğu gece insanlığın kurtuluşu için çok hayırlı ve mübarek bir milat oldu.

Biz ümmetine düşen görev ise Peygamberimiz (s.a.v)’i sadece doğum günü ve haftasında değil bir ömür boyunca O’nu anmalı, yaşam tarzını özümsemeli ve hayatımıza geçirmeli, emirlerine uymalı, yasaklarından uzak durmalı, aldığımız her nefeste onun sevgisini hissetmeli, şefaatine nail olmak için dua, canımızı onun yolunda feda etmeliyiz.

            Arslan;     bu duygu ve düşünceler ile Kutlu Doğum Haftasının tüm İslam âleminin birlik ve beraberliğine, dirlik ve düzenine, barış ve kardeşliğine vesile olmasını yüce Allah ‘an temenni eder, tüm din kardeşlerimin kutlu doğum haftasını tebrik ederim“ dedi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Site Admin
Etiketler: Memur-Sen ve Diyanet-Sen Gülnar ilçe başkanı
Yorumlar
Haber Yazılımı