İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Vali Çakacak Oyunu Kullandı
Vali Çakacak Oyunu Kullandı
Gülnar’da Birlik ve Beraberlik Toplantısı Gülnar Yörük Sofrasında Gerçekleşti
Gülnar’da Birlik ve Beraberlik Toplantısı Gülnar Yörük Sofrasında Gerçekleşti
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Rosatom Tech, Iaea İle 3 Programda İşbirliği Yapan İlk Merkez Oldu
Rosatom Tech, Iaea İle 3 Programda İşbirliği Yapan İlk Merkez Oldu
Orman Teşkilatımız Gazeteciler Gününü Unutmadı
Orman Teşkilatımız Gazeteciler Gününü Unutmadı
Haber Detayı
23 Ekim 2020 - Cuma 16:10 Bu haber 1533 kez okundu
 
Leningrad NGS'nin VVER-1200 Reaktörlü Yeni Güç Ünitesi, Ülkenin Birleşik Enerji Sistemine Elektrik Vermeye Başladı
Leningrad NGS'nin VVER-1200 Reaktörlü Yeni Güç Ünitesi, Ülkenin Birleşik Enerji Sistemine Elektrik Vermeye Başladı
DİĞER Haberi
Leningrad NGS'nin VVER-1200 Reaktörlü Yeni Güç Ünitesi, Ülkenin Birleşik Enerji Sistemine Elektrik Vermeye Başladı

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un Elektrik Enerjisi Bölümü Rosenergoatom’a bağlı Leningrad Nükleer Güç Santrali’nin VVER-1200 reaktörle donatılmış 6’ncı ünitesi, ilk kez şebekeye bağlandı.  Şebekeye bağlanan yeni güç ünitesi 240 MW kapasiteye ulaştı.  Türkiye'deki Akkuyu NGS için de 3+ nesil VVER-1200 teknolojisi kullanılacak.

Rosatom’un Operasyonel Yönetimi Birinci Genel Müdür Yardımcısı Alexander Lokshin konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı: “Leningrad NGS'nin 6’ncı ünitesi şebekeye bağlandı ve Rusya'nın birleşik enerji sistemine elektrik vermeye başladı. Bu gelişme hem güç ünitesi, hem de ülke bakımından büyük önem taşıyor. Güç ünitesinin kurulum sürecinde iki önemli aşama vardır. Bunlardan ilki, reaktör ‘canlanmaya’ başladığında, reaktörün minimum kontrollü güç seviyesinde kritik duruma getirilmesidir. İkinci ve daha önemli olan aşama ise, güç ünitesinin işlevini yerine getirmeye ve elektrik üretmeye başladığında kurulan ilk şebeke bağlantısıdır. Bugün ülkemiz, 1200 MW’lik yeni bir ünite ile nükleer enerji alanında öncü bir güç olarak itibarını daha da güçlendirdi.”

Rosenergoatom Genel Müdürü Andrei Petrov ise, “Yeni güç ünitesi birleşik güç sistemine bağlanarak 240 MW’lık kapasitede  test edildi. Sonraki aşama: yani deneme operasyonunda, reaktör gücü yüzde 100 oranına kadar teste tabii tutulur. Deneysel operasyonun her aşamasında reaktör, birçok ana ekipman ve dinamik operasyonel testlerinden geçirilir. Bu testlerin amacı ise, farklı güç seviyelerinde reaktörün devre dışı bırakılmasını simüle etmektir.” ifadelerini kullandı.

6’ncı ünite, şebekeye bağlanmadan önce güç verme işlemine tabi tutuldu. Bu işlem sırasında, termal ve elektrik enerjisi üreten ana ekipmanın ve sistemlerin hazır olup olmadığını değerlendirmeyi amaçlayan ve termal kapasitenin adım adım yüzde 1’den yüzde 35’e çıkarıldığı testler uygulanır. Yüzde 35 termal kapasiteye ulaşıldığında türbin jeneratörü şebekeye bağlanır ve ülkenin birleşik güç sistemine elektrik üretip dağıtımını yapar.

Deneysel operasyon aşamasının tamamlanmasının ardından 2021’de ticari faaliyete başlaması planlanan 6’ncı güç ünitesi, ekipman denetimi için devre dışı bırakılarak devlet komisyonu tarafından denetlenecek.

 

Rosatom Hakkında

ROSATOM, nükleer enerji tedarik zincirinin her aşamasında başarılı çözümler sunan kaynaklara, deneyim ve uzmanlığa sahip dünyadaki tek şirkettir.  Şirket, nükleer enerji santrallerinin tasarımı, inşası ve işletilmesi, uranyum madenciliği, dönüşüm ve zenginleştirme, nükleer yakıt tedariki, hizmetten çıkarma, kullanılmış yakıt depolama ve nakliye ile nükleer atıkların güvenli bertarafı dahil olmak üzere çok çeşitli faaliyetler yürütmektedir. Rosatom ayrıca nükleer tıp, bilimsel araştırma ve malzeme bilimi, dijital, çeşitli nükleer ve nükleer olmayan yenilikçi ürünlerin üretim ihtiyaçları için ekipman ve izotop ürünleri üretimi yapmaktadır. Şirketin stratejisi, rüzgar enerjisi üretimi alanı da dahil olmak üzere düşük karbonlu enerji üretimi projeleri geliştirmektir. Rosatom şu anda çatısı altında bulunan 300’den fazla kurum ve kuruluş ve 250 bin çalışanla faaliyetlerini sürdürmektedir.

Rus Nükleer Endüstrisinin 75. Yıldönümü

2020 yılı Rus nükleer endüstrisinin 75. yıldönümüdür. Rusya, atom enerjisinin barışçıl kullanımında her zaman öncü olmuştur. 1954'te Rus bilim insanları tarafından ilk nükleer güç santrali kuruldu. Günümüzde ise Rosatom’un en son teknoloji tasarımı olan 3+ nesil reaktörlere sahip üç ünitesi bulunmaktadır. 

Rus nükleer endüstrisi sayesinde yüzyılın dörtte üçünden fazla bir zaman zarfında birçok yabancı ülkede nükleer birimler ortaya çıkmıştır. Rosatom, yabancı portföy büyüklüğü açısından dünyada lider konumundadır. Dünyanın en güçlü hızlı nötron reaktörüne sahip tek nükleer buzkıran filosunu bünyesinde bulunduran Rosatom, nükleer tıbbın yanı sıra dijitalleşmeye de katkıda bulunmaktadır.

 

VVER-1200 Hakkında

VVER-1200 Rosatom’un 3+ nesil PWR tip reaktörleri içerisinde en iyisi ve dünyada seri üretimde olan tek 3+ nesil reaktördür. Şu anda Rusya’da işletimde olan ve VVER-1200 ile donatılmış 3 adet güç ünitesi bulunuyor.

Yenilikçi VVER-1200 reaktörle donatılmış 3+ nesil güç ünitesi daha önceki nesil reaktörlerle (örn. VVER-1000) karşılaştırıldığında pek çok avantaja sahip. VVER-1200 20 daha güçlü, çalıştırılması için gereken personel sayısı 30-40 oranında daha az ve işletim ömrü 20 yıl daha uzatılarak toplamda hizmet ömrü iki katına yani 60 yıla çıkarılabiliyor.

Bu teknoloji benimseyen ülkeler arasında Finlandiya, Mcaristan, Çin, Bangladeş, Türkiye ve diğer ülkeler yer alıyor. Rosatom’un toplamda 12 ülkede farklı proje aşamalarında bulunan toplam 36 güç ünitesi siparişi bulunuyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Leningrad, NGS'nin, VVER-1200, Reaktörlü, Yeni, Güç, Ünitesi,, Ülkenin, Birleşik, Enerji, Sistemine, Elektrik, Vermeye, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı