İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Orman Köylülerimizin Ulaşımını Kolaylaştırıyoruz
Orman Köylülerimizin Ulaşımını Kolaylaştırıyoruz
Okur,Lise  Okumak İsteyenlere  İmkan
Okur,Lise Okumak İsteyenlere İmkan
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Gülnar Festivaline Yoğun Katılım
Gülnar Festivaline Yoğun Katılım
Başkan Kocamaz Personellerle Bayramlaştı
Başkan Kocamaz Personellerle Bayramlaştı
Haber Detayı
28 Ağustos 2017 - Pazartesi 10:43 Bu haber 36099 kez okundu
 
Kurban Bayramı için diyetisyen önerileri
Kurban Bayramı için diyetisyen önerileri
SAĞLIK Haberi
Kurban Bayramı için diyetisyen önerileri

Kurban Bayramı için diyetisyen önerileri:

Tarsus Medicalpark Hastanesi Diyetisyeninden Kurban Bayramı için öneriler

-Eti 24 saat dinlendirin

-Yanında sebze de olsun

-Izgarada kömürleştirmeyin

 

Diyetisyen Ayşe Şahika Nergiz, Kurban Bayramı’nda artan et tüketimi için uyarılarda bulundu. Nergiz, kurban etinin 24 saat dinlendirilip pişirilmesini, yanında mutlaka sebze tüketilmesini önerdi

 

Et tüketiminin arttığı Kurban Bayramı için beslenme ve diyet uzmanları uyarıda bulunuyor. Medical Park Tarsus Hastanesi’nde görev yapan Diyetisyen Ayşe Şahika Nergiz, kurban etinin 24 saat dinlendirilmesini, yanında mutlaka sebze tüketilmesini ve ızgarada pişirilirken kömürleşmemesine özen gösterilmesini önerdi.

 

Diyetisyen Ayşe Şahika Nergiz, Kurban Bayramı için uyarı ve önerilerini şöyle sıraladı:

 

VİTAMİN İÇİN SEBZE

- Kırmızı et yüksek kalitede hayvansal proteinin yanında fosfor, çinko, magnezyum, B12,B6,B1 ve A vitamini içermektedir. C ve E vitamini içermedikleri için yanında sebze ve salatayla tüketilmesi besin değeri açısından oldukça iyi bir öğün oluşturacaktır. Ayrıca C vitamini açısından zengin salata ilavesi etin içerisinde bulunan demirin emilimini arttıracaktır.

- Etler haşlama, kavurma, ızgara, kızartma gibi farklı yöntemlerle pişirilmektedir. Ancak kızartma yöntemi ile pişirilen ette meydana gelen kanserojen maddeler ve yüksek ısıda meydana gelen vitamin kaybı sebebiyle kızartma yöntemi tercih edilmemelidir. Yine mangalda kömürleşene kadar pişirilen et de kanserojen madde yönünden zengin hale gelir ve yüksek ısı sebebiyle B1,B12,folik asit yönünden fakirleşir. Unutulmamalıdır ki kırmızı et doğru yöntemlerle pişirildiğinde ve yanında doğru yiyeceklerle tüketildiğinde mükemmel bir yiyecektir.

 

SUYU İHMAL ETMEYİN

- Peki bayramda kesilen kurbanların eti hemen tüketilmeli midir? Yeni kesilen hayvan etinde sertlik oluşur bu hem pişirmede hem sindirimde güçlük yaşanmasına sebep olur. Bu nedenle kurban kesildikten sonra eti 24 saat dinlendirilmeli ondan sonra tüketilmelidir.

- Et tüketiminin arttığı kurban bayramında kalp-damar hastaları, diyabet (şeker) hastaları,hipertansiyon hastaları, böbrek hastaları risk altındalardır.Bu hasta grupları herkesten daha dikkatli olmalı etin yanında bol yeşillik tüketmeyi ihmal etmemeli, porsiyon kontrolüne dikkat etmelidirler.

- Bayramda ikram edilen şerbetli tatlıların, çikolataların, şekerlerin, lokumların yerine sütlü tatlılar, dondurma, kuru veya taze meyve ikram edilmesi daha sağlıklı olacaktır. İkramlarda porsiyon kontrolü ihmal edilmemelidir.

- Su tüketimine bayramda dikkat edilmelidir. Ortalama bir bireyin su ihtiyacı günlük 2-2,5 litre kadardır.Bayram boyunca yapılan kaçamaklar yürüyüş gibi fiziksel aktivitelerle tolere edilebilir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kurban, Bayramı, için, diyetisyen, önerileri,
Yorumlar
Haber Yazılımı