İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Meltem &Mehmet Arıcı Çiftine Mutluluklar Dileriz
Meltem &Mehmet Arıcı Çiftine Mutluluklar Dileriz
PKK'nın kaçırdığı Gümrük memuru Gülnar'lı Hacı İcat
PKK'nın kaçırdığı Gümrük memuru Gülnar'lı Hacı İcat
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Örtülü Zeyne arası  Ulaşım Artık Daha Kolay
Örtülü Zeyne arası Ulaşım Artık Daha Kolay
Başkan Günel'den TOKİ Açıklaması
Başkan Günel'den TOKİ Açıklaması
Haber Detayı
20 Ağustos 2017 - Pazar 18:27 Bu haber 3122 kez okundu
 
Köseçobanlı Mahallesinde 2.Çakşır Festivali Düzenlendi
Köseçobanlı Mahallesinde 2.Çakşır Festivali Düzenlendi
- Haberi
Köseçobanlı Mahallesinde 2.Çakşır Festivali Düzenlendi


Köseçobanlı’da yapılan etkinliğe köylüler yoğun ilgi gösterdi. Katılımcılara kurulan Yörük çadırlarında sıkma ve Yörük ayranının yanı sıra meşhur çakşır balı ve erik ikram edildi.
Bu yıl ikincisi yapılan Çakşır Balı ve Yörük Festivali’ne katılarak destek veren,İlçe Kaymakamı Ekrem Güngör,Belediye Başkanı Ahmet Günel,CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamakkatıldı.Belediye Başkanı Ahmet Günel yaptığı konuşmada; “Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Çakşır Balı ve Yörük Festivaline katılmaktan büyük mutluluk duydum. Mahalle sakinlerimizin maddi ve manevi destekleriyle, bizlerinde imkanlarımız ölçüsünde katkı sağladığı festivalde Gülnarlı, Köseçobanlı ve Ilısu’lu kardeşlerimizle bir araya geldik. Bu tür etkinlikler insanlarımızı ve yöre halkını bir araya getirerek kaynaşmaya ve dayanışmaya vesile olmaktadır. Ayrıca bu festivaller yöremizi ve yöremizde yetişen ürünlerimizin tanıtılması, yine yörük kültürünün yaşatılması açısından güzel bir etkinliktir. Festivalin gerçekleşmesinde emeği geçen ve katkı sunan herkese teşekkür ederim” dedi.
konuşmaların ardından Silifke Belediyesi Halk Oyunları Ekibi gösteri sunarak, davetlileri yöresel halk oyunlarıyla coşturdu. Ardından Mersin Büyükşehir Belediyesi  Ekiplerince Aşuk ve Maşuk oyunu sergilenerek, kurulan Yörük çadırında sıkma börek ikramı yapıldı.
Gülnar Köseçobanlı Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Gerleğiz ise festivalde yaptığı konuşmada, “Bu yıl ikincisini gerçekleştirdiğimiz Çakşır Balı ve Yörük Festivaline mahalle sakinlerimiz maddi ve manevi destek verdiler. Amacımız dışarıda yaşayan Köseçobanlı ve Ilısu’lu kardeşlerimizi bir arada buluşturmaktı. Gördüğünüz gibi bunu gerçekleştirdik. Bununla beraber yöremizde arıcılık hızla yaygınlaşıyor. Yöremizde çakşır otu halk dili ile çavşır otu çok. Çakşır otunun sağlık açısından çok faydası var. Bu nedenle balımız çok kaliteli. Balımızın hak ettiği değerde satılması için tanıtımını yaptık. Bu festivalimizi geleneksel hale getirmek istiyoruz” dedi.
Gerleğiz, Köse çobanlı mahallemizde 25 Bal üreticisinin 6500 arısı olmakta olup bu yıl 10 ton Çakşır Balı rekoltemiz vardır.Tamamen Organik olarak üretilen Çakşır balı 50-60 TL Fiyatla satılmaktadır dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Köseçobanlı, Mahallesinde, 2.Çakşır, Festivali, Düzenlendi,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı