İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Voleybol Turnuvasında
Voleybol Turnuvasında
ÇÖZÜM Hızlı Başladı
ÇÖZÜM Hızlı Başladı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Ramazan Sarıtaş
Ramazan Sarıtaş
Başkan Ahmet Günel'den
Başkan Ahmet Günel'den
Haber Detayı
13 Haziran 2013 - Perşembe 00:00 Bu haber 3218 kez okundu
 
İş Güvenliği
- Haberi
İş Güvenliği

 Gülnar Esnaf ve Sanatkarlar odası Başkanı Zeynel Nar ve yönetim kurulunun  girişimleri ile 12 Haziran 2013 Çarşamba günü Gülnar Belediye Düğün salonunda Gülnarlı Esnaf ve Sanatkarlar,  İlgi Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB), firması tarafından 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği yasası hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

OSGB koordinatörü Dr. Ercan Özmen ve İş güvenliği uzmanı Beyhan Bilgen 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği yasası hakkında esnaf ve sanatkarları bilgilendirdiler. Dr Ercan Özmen açıklamasında; firmalarının iş güvenliği ile ilgili tüm çalışmaları koordine etmek, gerekli tüm yasal zorunlulukları işletme sınırları dahilinde gerçekleştirmek üzere ‘iş güvenliği uzmanlığı’ veya ‘iş güvenliği genel danışmanlığı’ hakkında hem proje kapsamlı hem de esnaflarla  belirli süreli sözleşme yapabileceklerini söyledi. Esnaf ve Sanatkarlar odası Başkanı Zeynel Nar maliyetin düşürülmesi açısından  her esnafımızın bireysel sözleşme yerine, toplu sözleşme yapmalarında ekonomik açıdan faydalı olacağını belirtti.

OSGB KOORDİNATÖRÜ DR. ERCAN ÖZMEN İŞVERENLERE DE ÇALIŞANLARA DA BÜYÜK FIRSAT DEDİ

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği yasası uyarınca, işveren, çalışanları için sağlıklı ve güvenli işyerleri sağlamakla yükümlü hale gelirken, İlgi OSGB de işyerleri için bu koşulları sağlamak, uygulanması gereken standartları ve eğitimleri sağlamak için kuruldu. İşverenlere ve çalışanlara rahat nefes aldıracak İlgi OSGB, Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanlığı, uluslar arası Sağlık Turizmi, Evde Bakım Hizmetleri, İş Hukuku Danışmanlığı, Aşılama Hizmeti, mesleki eğitimler konularından hizmet vermeyi planlıyor.

5 doktor, 6 iş güvenliği uzmanı, 3 yardımcı sağlık personeli ve bir de idari personelle hizmet verecek olan İlgi OSGB Koordinatörü Dr. Ercan Özmen, OSGB’nin ne olduğu, işletmeler için gerekliliği, yararları ve hizmetleri konusunda bilgiler verdi.

Özmen, Özel İlgi Ortak Sağlık ve güvenlik birimi bünyesinde bulunan güvenlik uzmanları, işyeri hekimlerinin yıllardır kendi alanlarında görev yaptıklarını söyledi. Ysanın yürürlüğe girmesinden sonra OSGB’lerin zorunlu hale gelmesiyle 2013 yılı başında şirketleştiklerini ve Özel İlgi OSGB adı altında hizmet vermeye başladıklarını kaydeden Dr. Özmen, şöyle devam etti; “Amaç yasanın yükümlülüğü altındaki işverenlerin yasal yükümlülüklerini yerine getirmenin yanında işçi ve iş sağlığını korumak, işçinin bedenen ve ruhen sağlığını korumak. Yanı sıra işin ve ürünün güvenliğini sağlayıp kalitesini arttırmak, iş ortamını verimli hale getirmektir.”

RİSK DEĞERLENDİRİLMESİ YAPTIRMAYANA PARA CEZASI

İşyerlerinde oluşabilecek tehlikelerin tespiti ve ortadan kaldırılması amacıyla, Risk Değerlendirmesi yaptırılması gerekmektedir. Risk değerlendirmesi yapılmadığının ilk tespitinde 3000 TL, eksikliğin devam ettiği her ay için 1,5 katı idari para cezası getirilmiştir. Metal, yapı, maden, kimyasallarla çalışılan işyerlerinde risk değerlendirmesinin yapılmamış olması halinde ise, iş durdurulacaktır.

Çalışanların İş Sağlığı Güvenliği Eğitimi almış olmaları zorunlu kılınmıştır. Ayrıca, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta çalışanların mesleki eğitim almadan çalıştırılması yasaklanmıştır. Bu eğitimleri almayan "çalışan başına" her eğitim ayrı ayrı 1000 TL idari para cezası uygulanacaktır 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Site Admin
Etiketler: İş Güvenliği
Yorumlar
Haber Yazılımı