İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
MHP İlçe Teşkilatı Mahalle Halkıyla Bayramlaştı
MHP İlçe Teşkilatı Mahalle Halkıyla Bayramlaştı
AK Parti’de Bayramlaşma
AK Parti’de Bayramlaşma
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Kaymakam Ayvat Öğretmenlere Kitap Hediye Etti
Kaymakam Ayvat Öğretmenlere Kitap Hediye Etti
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı
Haber Detayı
29 Kasım 2018 - Perşembe 15:07 Bu haber 2834 kez okundu
 
İmam Hatip Lisesi öğrencileri Mevlid-i Nebi etkinliği düzenledi
İmam Hatip Lisesi öğrencileri Mevlid-i Nebi etkinliği düzenledi
EĞİTİM Haberi
 İmam Hatip Lisesi öğrencileri Mevlid-i Nebi etkinliği düzenledi

 İmam Hatip Lisesi öğrencileri Mevlid-i Nebi etkinliği düzenledi

Mevlid-i Nebi haftası münasebetiyle Gülnar Anadolu İmam-Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencileri Mevlid-i Nebi programı düzenlendi. Program, Gülnar Kültür Merkezinde okul öğrencisi Enes Atmaca tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından programın açış konuşmasını yapan Okul Müdürü Mesut Mavili; Okulumuz öğretmen ve öğrencilerimizce hazırlanan mevlid i nebi etkinliğine hoşgeldiniz.  Bu yıl Mevlid-i Nebi haftasında tema olarak peygamberimiz ve gençlik konusu işlenmektedir. Peygamberimizin İslamı tebliğinde onu tasdik edenlerin onunla aynı yola çıkanların başlangıçta gençler olduğu düşünüldüğünde gençlerimizin ne kadar önemli olduğunu da kendisi de vurgulamıştır. Dünyada insani değerlerin ayaklar altına alındığı çağımızda ona ve onun düşüncelerine, uygulamalarına bir kez daha ihtiyaç duyulduğu muhakkaktır. Bize düşen gençliğe evlatlarımıza bunları anlatabilmek ve aktarabilmektir. Programı hazırlayan öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum dedi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Okul öğretmenlerinden Mustafa Bozcu yaptı. Bozcu yaptığı açıklamada; “Hepinizi saygıyla, sevgiyle ve muhabbetle selamlıyorum. Salât ve selâm Hz. Muhammed’e s.a.v., onun âline ve ashabına olsun. Bugünlerde Âlemlere Rahmet Efendimiz Hz. Muhammed’in s.a.v. dünyaya gözlerini açmasının yıldönümünü idrak etmekteyiz. Sevgili peygamberimiz, tıpkı bizler gibi doğdu, büyüdü, bedenen ve ruhen olgunlaştı, Allah’ın kendisini nübüvvet ve Risalet’le görevlendirmesinden sonra büyük titizlikle, bir insanın kolay kolay üstesinden gelemeyeceği türlü zorluklarla İslam medeniyetini inşa etti, sonra yaşlandı ve nihayetinde günü geldi, her fani gibi bu dünyadan terki diyar etti, Allah’a yürüdü

Mevlid, Müslümanların zihin, gönül ve kültürlerinde bir özlem, muhabbet ve hasret olarak çok güçlü ve köklü bir yere sahiptir.

Mevlid, Hz. Peygamberin şahsında insanlığın yeniden doğuşunu, aydınlık bir geleceği ifade etmektedir. Ahlaki değerlerin ve erdemlerin yeryüzünde tükendiği bir "cahiliye” döneminde, insanlığın tekrar hak, hukuk, merhamet, güzel ahlak gibi değerlerle buluşmasının başlangıcını ifade etmektedir. İnancını her şeyden üstün tutan, Peygamberini canından aziz bilen, i’lây-ı kelimetullah ideali ile cihanı adım adım dolaşan milletimiz de asırlardır mevlidi-i nebiyi; evlerinde, camilerde, salonlarda ve birçok farklı mekânda muhabbetle yâd etmektedirler.

Hz Peygamberi anlamak yeryüzünü yeniden adalet ve merhametle tanıştırmanın yöntemini anlamaktır Kuşkusuz, Mevlid-i Nebiyi anmak sadece bir sevgi ve vefa gösterisi değildir.

Hz Peygamberi anlamak, aynı zamanda savaşlar, yoksulluk ve ümitsizlik gibi devasa sorunların kuşattığı yeryüzünü yeniden adalet, merhamet ve muhabbetle tanıştırmanın yolunu ve yöntemini anlamaktır. Zira O peygamber, getirdiği vahiy ve tebliğ mücadelesi ile bir cahiliye toplumundan asrı saadet (mutluluk çağı) inşa etmiştir.

Kur’an-ı Kerim’de, Hz. Peygamber insanlar için, her alanda en güzel örnek ve rehber olarak ilan edilmiştir. Gençlik, hayallerin, heyecanın, arayış ve idealizmin en yoğun yaşandığı dönemdir.  Gençlik bir milletin geleceği, en büyük imkân ve zenginliğidir.

        "Mekke’de en zor zamanlarda Peygamber Efendimizin davetine icabet ederek İslam’ı kabul edenlerin çoğunu gençler oluşturmaktadır. Bu durum bizlere gençlerin İslam’ı kabul etmeye, hak hakikat mücadelesine gönül vermeye daha yatkın olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla, biz bu çağın gençlerine Hz. Peygamber gibi yaklaşabilirsek elbette bize ilgi göstereceklerdir. Hz. Peygamberin metodu ile İslam’ı temsil ve tebliğ edebilirsek, Allah ve resulünün istediği kıvamda nice genç yiğitler çıkacaktır.
       Bizim, kendimiz, geleceğimiz ve ahiretimiz adına en büyük sorumluluklarımızdan biri de gençliğimize doğru bir rehberlik yapmaktır. Onları inanç ve medeniyet değerleriyle buluşturmaktır.
. Eğer bugün gençliğin heyecanıyla İslam’ın hakikatleri buluşursa dünya inanılmaz derecede güzelleşecektir. "İnsanların en hayırlısı insanlığa faydalı olandır” ilkesini gençliğe ideal kıldığımızda insanlık huzuru yaşayacaktır. Gençliğin dünyasına, gerçek kahramanlığın, kendini bilen, Rabbini tanıyan, ailede saygılı, topluma karşı sorumlu, insanlığa karşı duyarlı, milletini seven, çevreye karşı bilinçli bir insan olmakla mümkün olduğunu yerleştirdiğimizde yeryüzünde adalet ve merhamet hâkim olacaktır.
          Bozcu’nun konuşmasının ardından Okul öğrencileri tarafından oluşturulan ilahi gurubu bir birinden güzel ilahilerle salondakilerden büyük alkış aldılar.

Okul öğrencilerinden oluşan tiyatro ekibi tarafından Hz. Vahşi’nin Müslüman oluşunu anlatan tiyatroyu sundular. Yine okul öğrencilerinden Raziye Devlet Peygamberimize mektubunu okurken, Okul öğretmenlerinden Abdülselam Berk tarafından veda hutbesi okundu. Programın sonunda hafta dolayısıyla yarışmalarda derece giren öğrencilere hediyeleri verildi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , İmam, Hatip, Lisesi, öğrencileri, Mevlid-i, Nebi, etkinliği, düzenledi,
Yorumlar
Haber Yazılımı