İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Gülnar Hatun Lisesinde Sınıflar arası Müsabakalar Başladı
Gülnar Hatun Lisesinde Sınıflar arası Müsabakalar Başladı
Belediye Meclisinde Maddeler Oy Birliğiyle Kabul Edildi
Belediye Meclisinde Maddeler Oy Birliğiyle Kabul Edildi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Evde Çıkan Yangın
Evde Çıkan Yangın
Gülnar Teknik ve EMLisesinden
Gülnar Teknik ve EMLisesinden
Haber Detayı
05 Haziran 2013 - Çarşamba 00:00 Bu haber 2658 kez okundu
 
Gülnar Engelliler Kaynaşma ve Yardımlaşma Derneği
- Haberi
Gülnar Engelliler Kaynaşma ve Yardımlaşma Derneği

 Gülnar Engelliler Kaynaşma ve Yardımlaşma Derneği tarafından Miraç Kandili programı Belediye düğün salonunda düzenlendi.Programın sunuculuğunu Bayram Uygun yaptı. Program Kur’an-ı Kerimin okunmasıyla başladı. Dernek Başkanı Ahmet Akça yaptığı konuşmada;Gülnar Engelliler Kaynaşma ve Yardımlaşma Derneği olarak Gülnar İlçemizde Miraç Kandili programı düzenledik,Programımızda Kur’an-ı Kerim,İlahiler,Hediye çekilişleri,canlı Müzik eşliğinde İlahiler hazırladık,davetimize katılan bütün konuklarımıza teşekkür ederim dedi.

Gülnar Vaizi Şerafettin Kargöz Miraç hakkında yaptığı konuşmada;Miraç bir yükseliştir, bütün süfli duygulardan, beşeri hislerden ter temiz bir kulluğa, en yüce mertebeye terakki ediştir. Resulullahın (a.s.m.) şahsında insanlığın önüne açılmış sınırsız bir terakki ufkudur.

Bu ulvi seyahat, mucizelerin en büyüğüdür. Miraç mucizesi Kur'ân-ı Kerimde âyetlerle anlatılmış ve varlığı inkâr edilemeyecek bir şekilde ortaya konmuştur. Bu îlâhî yolculuğun ilk merhalesi olan Mescid-i Aksâya kadarki safha Kur'ân'da şöyle anlatılır:

 “Âyetlerimizden bir kısmını ona göstermek için kulunu bir gece Mescid-i Haram'dan alıp çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya seyahat ettiren Allah, her türlü noksandan münezzehtir. Şüphesiz ki O her şeyi hakkıyla işiten, herşeyi hakkıyla görendir.” (İsra Suresi, 1)

Miraçın ikinci merhalesi de Mescid-i Aksâdan başlayarak semânın bütün tabakalarından geçip tâ İlâhi huzura varmasıdır. Bu safha da Necm Sûresinde şöyle' anlatılır:

 “O ufkun en yukarısında idi. Sonra indi ve yaklaştı. Nihayet kendisine iki yay kadar, hatta daha da yakın oldu. Sonra da vahyolunacak şeyi Allah kuluna vahyetti. O’nun gördüğünü kalbi yalanlamadı. Şimdi O’nun gördüğü hakkında onunla mücadele mi edeceksiniz? And olsun ki onu bir kere daha hakiki suretinde gördü. Sidre-i Müntehâda gördü. Ki, onun yanında Me'vâ Cenneti vardır. O zaman Sidre'yi Allah'ın nuru kaplamıştı. Gözü ne şaştı, ne de başka bir şeye baktı. And olsun ki Rabbinin âyetlerinden en büyüklerini gördü.” (Necm Suresi, 7-18.)

Karagöz ;Miraç, Receb ayının 27. Gecesi Cenab-ı Hakkın daveti üzerine Cebrail Aleyhisselâmın rehberliğinde Peygamber Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselamın Mescid-i Haramdan Mescid-i Aksâ'ya, oradan semaya, yüce âlemlere, İlâhî huzura yükselmesidir.

 Peygamber Aleyhissalâtü Vesselam Mescid-i Haramdan (Mekke'den), Mescid-i Aksâ'ya (Kudüs'e) ata benzer beyaz bir Cennet bineği olan Burak ile geldi. Kudüs'e gelmeden yol üzerinde Hz. Musa'nın makamına uğradı, orada iki rekât namaz kıldı, daha sonra Mescid-i Aksâ'ya geldi. Orada bütün peygamberler kendisini karşıladı. Miraçını kutladılar. Peygamber Aleyhissalâtü Vesselam burada peygamberlere iki rekat namaz kıldırdı, bir hutbe okudu.

Bir rivayette Hz. İsa'nın doğduğu yer olan Betlaham'a uğradı, orada da iki rekât namaz kıldı. Ve bugün Kubbetü's-Sahra'nın bulunduğu yerden Muallak Taşının üzerinden Miraça yükseldi.

 Semanın bütün tabakalarına uğradı. Sırasıyla yedi sema tabakalarında bulunan Hz. Adem, Hz. Yahya ve Hz. Îsa, Hz. Yusuf, Hz. İdris, Hz. Harun, Hz. Musa ve Hz. İbrahim gibi peygamberlerle görüştü, Onlar kendisine “Hoş geldin” dediler, tebrik ettiler.
Gülnar Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne bağlı İlahi grubu birbirinden güzel ilahi ziyafeti verdi.Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 5 engelli bisikleti dağıtıldı.

 

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Site Admin
Etiketler: Gülnar Engelliler Kaynaşma ve Yardımlaşma Derneği
Yorumlar
Haber Yazılımı