İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Gülnar sevdalısı Şeref Işık geleneği devam ettiriyor
Gülnar sevdalısı Şeref Işık geleneği devam ettiriyor
Öğrenciler Gülnar’ı Tanıma Fırsatı Buldular
Öğrenciler Gülnar’ı Tanıma Fırsatı Buldular
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Gülnar Belediyesi Mahalle Aralarına Ahşap Duraklar Yerleştiriyor
Gülnar Belediyesi Mahalle Aralarına Ahşap Duraklar Yerleştiriyor
Hacı Ahmet Mert Camisinde İftar
Hacı Ahmet Mert Camisinde İftar
Haber Detayı
19 Mayıs 2019 - Pazar 14:40 Bu haber 4326 kez okundu
 
Gülnar’da 100. Yıl Coşkusu
Gülnar’da 100. Yıl Coşkusu
KAMU Haberi
Gülnar’da 100. Yıl Coşkusu

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Mücadelesini başlatmak için silah arkadaşlarıyla birlikte Bandırma Vapuru'yla 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ayak basmasının 100'üncü yıl dönümü, Gülnar’da görkemli bir törenle kutlandı. Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarıyla birlikte düzenlenen etkinliklere Gülnarlılar yoğun ilgi gösterdi.

19 Mayıs 1919 Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 100. Yılı Gülnar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Gülnar Anadolu Lisesi okul bahçesinde çeşitli etkinliklerle halkın yoğun katılımıyla kutlandı. Kutlama programı ilk olarak saat 9.30'da İlçe Gençlik ve Spor Müdür Vekili Ahmet Elmas tarafından Atatürk Anıtına çelenk koyması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. 

Programda açılış konuşmasını Gülnar Anadolu Lisesi Müdürü Murat Türker yaptı. Türker konuşmasında; Bu gün Mustafa Kemal’in Samsunda tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin Anadolu’da elden ele,gönülden gönüle dolaşmasının 100.yıl dönümü
Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcıdır 19 Mayıs.
Sözde değil,bu özde duygularla Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını seve seve feda eden aziz Şehitlerimizi rahmet,minnet ve saygıyla anıyor;siz gençlerimizin bayramını tebrik ediyorum dedi.
günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Burğut yaptı.

Burğut yaptığı konuşmada; “100 yıl önce bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk aziz milletimizin içine düştüğü karanlıklardan kurtarma yolunda Samsun’a çıkarak ilk adımı atmış; milletimizin kendine gelerek, geleceğini kurtarmak için özgürlük ve bağımsızlık yolunda birleşip tek vücut olarak, tarih sahnesindeki varlığını devam ettirmesini sağlayan ilk meşaleyi yakmıştır. Bu gün kutlanacaksa elbette gençlere ithaf edilmeliydi ve öyle de olmuştur. Çünkü böyle bir günü gençlere armağan etmek gelecek nesillerde de bu bilincin daima canlı tutulması için bağımsızlık ve özgürlük meşalesinin sürekli yanması anlamına gelmekteydi. Çünkü İstiklal ve İstikbalin inşası için her şeylerini feda edebilecek gençlere tarihin her döneminde ihtiyaç vardır. Vatanına, milletine aşık olan bu gençleri bir mum olarak düşünürsek yürekleri yansa da yaşları aksa da bundan asla şikayet edip ses çıkarmazlar. Onlar etraflarına ışık saçtıkları müddetçe mutludurlar.

İnanıyorum ki tarihini, kültürünü, dinini iyi bir şekilde bilen ve milletimizi daima ileriye götürme gayretiyle sürekli çalışan, çalışmaktan yorulmayan gençlerimiz sayesinde milletimiz, Atatürk’ün dediği gibi “ilelebet payidar olacaktır”.  Hepinizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramını kutluyorum” dedi.

 Öğrencilerin hazırladıkları jimnastik gösterisi, tekvando gösterisi, halk oyunları ve müzik programı büyük beğeni topladı. Bayram sonunda okul öğrencileri tarafından hazırlanan resim sergisi gezildi. Gülnar Anadolu Lisesinden bu yıl mezun olacak öğrencilerin kep atma töreni programa ayrı bir renk kattı. 19 Mayıs münasebetiyle düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle program sona erdi.

Programa; Mersin Vali Yardımcısı Abdullah Şahin, Belediye Başkanı Alpaslan Ünüvar, İlçe Jandarma Komutanı Dr. Furkan Fahri Altıntaş, İlçe Emniyet Amiri Ozan Budak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Burğut, Siyasi Parti temsilcileri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gülnar’da, 100., Yıl, Coşkusu,
Yorumlar
Haber Yazılımı