İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
100.Yıl Buluşması İçin Güreş Sahası Hazır
100.Yıl Buluşması İçin Güreş Sahası Hazır
100.Yıla Özel Hediyelik Eşyalar Bitmek Üzere
100.Yıla Özel Hediyelik Eşyalar Bitmek Üzere
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Küresel Isınma İçin Acil Eylem Planı Gerekiyor
Küresel Isınma İçin Acil Eylem Planı Gerekiyor
ROSATOM FİNANS MÜDÜRÜ REBROV: “SEKTÖRÜN ÖNCELİĞİ NÜKLEER PROJELERE YATIRIM ÇEKİLMESİ”
ROSATOM FİNANS MÜDÜRÜ REBROV: “SEKTÖRÜN ÖNCELİĞİ NÜKLEER PROJELERE YATIRIM ÇEKİLMESİ”
Haber Detayı
19 Eylül 2020 - Cumartesi 13:22 Bu haber 1433 kez okundu
 
Gaziler Günü Kutlandı
Gaziler Günü Kutlandı
KAMU Haberi
Gaziler Günü Kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü kutlama programı hükümet konağı önünde yapıldı. Program Gülnar Kaymakamlığı ve Gülnar Belediye Başkanlığı çelenklerini koyma töreni ile başladı. Saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden programda günün önemi ve anlamına binaen konuşmayı Kıbrıs Gazisi Hasan Gündoğdu yaptı.

Gündoğdu konuşmasında; “Bugün 19 Eylül 1921 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisinin çıkardığı özel bir kanunla Büyük Atatürk'e ve onun silah arkadaşlarına Gazilik ünvanının verildiğini anmak için bir aradayız. Türkiye Devleti sınırları Şehit kanlarıyla çizilen kutsal vatan toprakları üzerinde kurulmuştur. Vatan sıradan bir toprak parçası değildir. Bizler için Vatan baştan sona fethedilmiş ve bağrına binlerce Şehit gömülmüş kutsal yaşam alanıdır.

Bu vatan topraklarında Türk Milleti bugün şanlı bayrağımız altında özgür yaşıyorsa bunu şehitlerine borçludur. O şehitler ki bu vatanı düşman istilasından, bu milleti zulüm ve felaketlerden korumak için seve seve ölüme atılmış yüce milleti için şehadet şerbeti içmişlerdir” dedi.
Yurdagül Erez Konuşmasında,

   Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasını müteakip, Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK’e Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 19 Eylül 1921 günü 153 sayılı kanun ile mareşallik rütbesi ve gazilik unvanının verilmesinin 99’uncu yıldönümünü büyük bir coşku ile kutluyoruz.

            Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin yanı sıra, Kore Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varoluş mücadelesinde ve İç Güvenlik Harekatı sonucunda kazanılan gazilerimizi onurlandırıldığımız gündür.

               Gaziler Günü, canlarını bu aziz ulusa adayan tüm gazilere kutlu olsun. Bizi bu mutlu günle onurlandıran herkese şükranlarımızı sunarız.

            Dün olduğu gibi bugün de, aynı inançla, bu aziz vatanın birliği ve bölünmezliğine ve ulusal değerlerine saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız.

            Bizim için vatan savunmasında şehit ve gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.

            Gaziliğin devlet ve millet nezdindeki en büyük önemi, Ulu Önder M.Kemal ATATÜRK’ün 19 Eylül 1921’de TBMM tarafından gazilik ünvanı tevcih edilmesi üzerine söylediği şu ifadelerde yer almaktadır.

            “Kahraman Türk Ordusu; sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin millet tarafından takdimine delalet eden bu ünvan ve rütbeye ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım. Milli bağımsızlığımızı, vatanın milleti ile bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek maksadıyla vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan, Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimizin, can veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli görevimizdir.

            Vatanımızın kurtuluşunda düşmanla amansız mücadele eden malül veya gazi olarak hayat mücadelesi veren bu değerli şahıslara sahip çıkmak ve onlara saygılı olmak milletimizin tarihine ve mazisine bağlılığın bir ifadesidir.”

            Gazi ATATÜRK’ün bu sözleri, gazilerimizin tescil edilmiş en büyük gurur ve teminatıdır. Aynı zamanda ATATÜRK’ün bir vasiyeti olarak kabul edilmelidir

            Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa düşen tüm şehitlerimizin ve ebediyete intikal eden gazilerimizin manevi huzurlarında saygı ile eğilir, kahraman gazilerimize sevgi ve şükranlarımızı sunarım.dedi.

Programdan sonra Şehit Jandarma Er Halil Tönbe’nin mezarı başında Kur'an-ı Kerim okunarak dua edildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gaziler, Günü, Kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı