İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Gülnar SGK
Gülnar SGK
Gezende İlk Öğretim Okulunda
Gezende İlk Öğretim Okulunda
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Cin Elektrik Ali Cin
Cin Elektrik Ali Cin
Muhammet Dut
Muhammet Dut
Haber Detayı
17 Şubat 2013 - Pazar 00:00 Bu haber 4048 kez okundu
 
Aynalıgöl Magarası
- Haberi
Aynalıgöl Magarası

Aynalıgöl Magarası Görücüye çıktı

İl Kültür ve Turizm MüdürüBahaettin Karahanoğlu , Mersin İlinin  Aydıncık ilçe sınırları içerisinde bulunan Aynalıgöl Mağarası’nın bir eşinin Türkiye’nin hiçbir yerinde görülemeyeceğini belirterek, bu doğa harikası mağaranın turizme konu edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Karahanoğlu ve Mersin İl Basın mensupları tarafından görücüye çıkan Aynalı göl Magarasında İl Kültür ve Turizm Müdürü Karahanoğlu yaptığı açıklamada; birçok kesimin dünyanın en güzel mağaralarından birisi olduğu noktasında fikir ortaklığı yaptığı Aynalıgöl ağarası’nda incelemelerde bulundu. Türkiye’de hiçbir mağaranın Aynalıgöl ile karşılaştırılamayacağının altını çizen Karahanoğlu, söz konusu mağarayı yeryüzü cenneti olarak nitelendirerek, “Burası herkesin gelmesi gereken bir yer. Aynalıgöl’ü tüm dünyaya sunmamız ve yılda en az 100 bin kişiyi burasıyla buluşturmamız lazım” dedi.

1999 yılında bulunan mağarayla ilgili olarak düşüncelerini dil getiren Karahanoğlu, “Yeryüzünden 50 metre derinlikte bulunan mağaramız, 30 milyon yıllık kalkeloik yapıdan oluşan bir doğa harikasıdır. Milyonlarca yıllık el değmemiş bir yeryüzü cenneti olan Aynalıgöl, dünyanın tüm zenginliklerini taçlandıran bir yapıdadır. 150 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğindeki gölümüz, tabiat harikalarını anlamlandırıyor. Göle Akdeniz’in eşsiz mavisi hissedilerek geliniyor. Dedi.
Aydıncık Belediye Başkanı Ferat Aktan,Aynalı göl Mağaramız dünyada bir benzeri yok,inşallah burayı Turizme kazandırarak İlçemizin birer sembolü haline gelir dedi.
Aynalı Göl Magarasına İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaettin Karahanoğlu,Aydıncık Kaymakamı Özgür Körükçü,Aydıncık Belediye Başkanı Ferat Aktan,Silifke Müze Müdürü İlhame Öztürk,TRT Çukurova Radyo Müdür Yardımcısı Muhammet Dut,Mersin Gazetesi Yazı İşleri MüdürüSabahat Bakırdöven ve Gazeteciler mağarada incelemelerde bulundular.
İl Müdürü ve Turizm Müdürü ile basın mensupları kemence eşliğinde horon teptiler.

 

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Site Admin
Etiketler: Aynalıgöl Magarası
Yorumlar
Haber Yazılımı