İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Gülnar'da 20.267 Seçmen Oy kullanacak
Gülnar'da 20.267 Seçmen Oy kullanacak
Yaşlılar Haftası Etkinliği Dayıcık Mahallesinde Gerçekleşti
Yaşlılar Haftası Etkinliği Dayıcık Mahallesinde Gerçekleşti
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Gülnar Kale ile Şaha Kalkacak
Gülnar Kale ile Şaha Kalkacak
Hamit Tuna Gülnar Mahallelerini Ziyaret Etti
Hamit Tuna Gülnar Mahallelerini Ziyaret Etti
Haber Detayı
05 Mart 2019 - Salı 11:15 Bu haber 3172 kez okundu
 
Anastasia Zoteeva, Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi Genel Müdürlüğüne Atandı
Anastasia Zoteeva, Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi Genel Müdürlüğüne Atandı
- Haberi
Anastasia Zoteeva,  Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi  Genel Müdürlüğüne Atandı

Anastasia Zoteeva,  Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi

Genel Müdülüğüne Atandı

Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi Genel Müdürü görevine Anastasia Zoteeva atandı.  Zoteeva, iki yılı aşkın bir süredir Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu NGS projesinde yer alıyor.

Akkuyu Nükleer A.Ş.’nin yönetici şirketi olan REİN A.Ş’ye 2016 yılında Genel Müdür olarak atanan Zoteeva, Mayıs 2017’den bu yana Akkuyu Nükleer A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını da yürütüyor.

Zoteeva, 2017 yılından beri Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi Genel Müdürü olan Yury Galanchuk’tan görevi devraldı. Yeni görevine başlayan Anastasia Zoteeva, Galanchuk’a ortak çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Galanchuk,  faaliyetlerine nükleer alanında devam edecek.

Akkuyu NGS projesinin 2023 yılında yani Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yıldönümünde ilk ünitesinin tamamlanmasını hedeflediklerini belirten Anastasia Zoteeva, "Türk ortaklarımızın isteklerinin yerine getirilmesi yönünde gayret göstererek, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yıldönümünde Akkuyu NGS 1 No’lu ünitenin yapımının tamamlanmasını hedefliyoruz. Bu oldukça iddialı bir görev ve bu yüzden, inşaat işlerinin akışından, ekipmanın imalatı ve tedarikinden sorumlu çalışanlarımız, projemiz kapsamında çalışmakta olan en önemli personelimizdir. Projemizi yürüten ekibimiz Türk uzmanlarının dâhil edilmesiyle daha da güçlendirilecek ve ortaklaşa yürüteceğimiz çalışmalarımız projemizin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesinin teminatı olacaktır" dedi.

Nükleer A.Ş. yeni Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Anastasia Gennadievna Zoteeva, Moskova Lomonosov Devlet Üniversitesi’nin "Uygulamalı Matematik" bölümünden mezun olarak, İsveç Stockholm Doğu Avrupa Ülkeleri Ekonomisi Enstitüsü’nde Uygulamalı Matematik konusunda bilimsel tez çalışması yayınladı.

"Brunswick Warburg Kurumsal Finansman" A.Ş. ve "Renaissance Capital"  Yatırım Grubu’nda da yönetici pozisyonlarında görev aldı. 2000 yılında "NİKoil" Yönetim Şirketi Yöneticisi olarak çalıştı, 2005 yılında ise söz konusu şirketin yeniden yapılandırılmasının akabinde, "Uralsib" Finans Kuruluşu Genel Müdürü görevine atandı.  2007 yılında "Rusenergoinvest"  Yatırım Şirketi Başkanlığını üstlendi.

2012 yılında REİN A.Ş. ekibine katılan Zoteeva, şirketin İcradan Sorumlu Başkan Yardımcısı-İş Geliştirme ve Satış Direktörü olarak görev yaptı. Yönetim ve potansiyel piyasalar analizine yönelik çalışmaların koordinasyonunu ve Rosatom Devlet Kuruluşu’nun optimal entegre ürün ve hizmet tekliflerinin oluşturulmasını sağlayan Zoteeva, şirketin yüksek önem arz eden yurtdışı projelerini yönetti. 2016 yılından beri ise REİN A.Ş. Genel Müdürü görevini yürüttü.

Akkuyu Nükleer A.Ş. Hakkında

Akkuyu Nükleer A.Ş. Rosatom Devlet Kuruluşu’nun bir yan kuruluşu olup, 12 Mayıs 2010 tarihli “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında Türkiye Cumhuriyeti’nde Akkuyu Sahası’nda Bir Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşma" kapsamında Rus tarafınca 13Aralık 2010’da kurulmuştur. Proje şirketi olan Akkuyu Nükleer A.Ş. uzun vadeli sözleşme kapsamında, nükleer santralin tasarlanması, yapımı, bakımı, işletmesi ve işletmeden çıkarılmasını üstlenmiştir. Akkuyu NGS projesi,  en modern teknolojik çözümleri temsil eden güçlendirilmiş güvenlik sistemli 3+ nesil VVER-1200 tipi 4 güç ünitesinin inşaatını kapsamaktadır.  4800 MW kurulu güce sahip Akkuyu NGS’nin inşaatının tamamlanması akabinde Santral  35 mlr.Kw/yıl üretim yapacaktır. Santralin işletme süresi 60 yıl olup 20 yıla kadar süre uzatımı imkânı sağlamaktadır. Akkuyu NGS projesinin ana hissedarı Rosatom Devlet Kuruluşu’dur. Proje "Yap- Sahip Ol-İşlet" (build-own-operate) modeli ile gerçekleştirilmektedir. Akkuyu NGS, Türkiye Cumhuriyeti’nde inşa edilen ilk nükleer santraldir.

ROSATOM Hakkında

ROSATOM; nükleer enerji santrallerinin tasarımı, inşası, işleyişi, uranyum madenciliğin, dönüştürme ve varsıllaştırma, nükleer yakıt tedariği, kullanımdan kaldırma, harcanan yakıt deposu, ulaşım ve güvenli nükleer atık imhasını da bünyesinde barındıran, nükleer tedarik zinciri ve ötesinde entegre temiz enerji çözümleri sunan dünyadaki tek şirkettir. Yetmiş yıllık aralıksız edinilen deneyimle birlikte şirket, her tür nükleer enerji santrali için yüksek performans çözümleri sunmada dünya lideridir. Aynı zamanda rüzgar enerjisi üretimi, nükleer tıp, enerji depolama ve diğer sektörlerde de hizmet vermektedir. Merkezi Moskova’da bulunan şirketin 300’den fazla kurum ve kuruluşu,  250 bin çalışanı bulunmaktadır. Küresel düzeyde de dünyanın en büyük ikinci uranyum rezervlerini, dünyanın varsıllaştırma piyasasının ise yüzde 40’ını elinde tutmaktadır. Dünyanın en büyük yeni nesil nükleer enerji santrali kurucusu ROSATOM’un, önümüzdeki 10 yılda aldığı ihracat siparişi ise 133 milyar dolardır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Anastasia, Zoteeva,, , Akkuyu, Nükleer, Anonim, Şirketi, , Genel, Müdürlüğüne, Atandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı