İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
proje Çalışmalarında
proje Çalışmalarında
Mehmet Gülpak
Mehmet Gülpak
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Akkuyu Ngs tarafından Büyükeceli Mahallesinde iftar yemeği verildi.
Akkuyu Ngs tarafından Büyükeceli Mahallesinde iftar yemeği verildi.
Gülnar Belediyesi Nar Çiçeği Projesi
Gülnar Belediyesi Nar Çiçeği Projesi
Haber Detayı
30 Mayıs 2019 - Perşembe 12:13 Bu haber 2407 kez okundu
 
Akkuyu Nükleer Santrali Denizi Ve Balıkçılığı Etkileyecek Mi?
Akkuyu Nükleer Santrali Denizi Ve Balıkçılığı Etkileyecek Mi?
DİĞER Haberi
Akkuyu Nükleer Santrali Denizi Ve Balıkçılığı Etkileyecek Mi?

AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ DENİZİ VE BALIKÇILIĞI ETKİLEYECEK Mİ?

Rusya'da nükleer santral ziyaret eden ve bir balık tutma yarışmasına katılan Büyükeceli Aile hekimi Doktor Alpay Kalan:

“NGS’lerin balık yaşamını ve suyun altındaki mikrofloriyayı etkilemediğini gördüm”

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom tarafından, Mersin’in Gülnar ilçesinde Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS’nin yapımı hızla devam ediyor. Normal şartlarda, nükleer santrallerin çevreye ve deniz ekosistemine zarar verdiğini iddia edenler de var, nükleer santrallerin doğaya, insanlara zarar vermediğini, çevre yaşamını etkileyemeyecek şekilde uluslararası standartlara uygun olarak yapıldığını ifade edenler de.

Büyükeceli Aile Sağlığı Merkezi Doktoru Alpay Kalan, geçmiş yıllarda Rusya’nın Udomlya şehrindeki Kalinin Nükleer Santrali'nin soğutma göletinde düzenlenen balık tutma yarışmasına katıldı, nükleer santrali ziyaret etti. Rusya'ya gitmeden önce nükleer santral ile ilgili ön yargısı olduğunu belirten Akkuyu Nükleer Santrali'nin kurulduğu Gülnar İlçesi Büyükeceli Mahallesi'nde görev yapan ve aynı zamanda profesyonel dalgıç olan Dr. Kalan, orada gördüklerinin kendisini çok şaşırttığını ifade etti. Kafasında pek çok soru işareti ile Rusya'ya gittiğini anlatan Kalan, "Gördüklerim karşısında anladım ki bu önyargıların bazılarını sadece insanlar oluşturuyor. Santralin deniz canlılarına, çevreye zarar vereceği gibi söylentilerin doğru olmadığına da kendi gözlerim ve gözlemlerimle ile tanık oldum" diyor.

Doktor Kalan'a, Rusya ziyaretinde gördüklerini, yaşadıklarını sorduk, o da tüm samimiyeti ile anlattı:

KAFAMDA SORU İŞARETLERİM VARDI

Merhabalar. Değerli vaktinizi ayırıp sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ederiz. Bu yarışmaya neden katıldınız? Bir balık tutkunu olarak NGS’lerin deniz ortamına etkisi olacağını düşünüyor musunuz?

Benim en büyük hobim balık tutmak, aynı zamanda profesyonel olarak dalgıçlık da yapıyorum. 2014 yılında Akkuyu Nükleer A.Ş’nin Aydıncık’ta düzenlediği Akkuyu Olta Balıkçılığı Yarışması’na katılarak ikinci oldum. Yarışmada ilk 3’e girene Rusya gezisi ve ödüller verilecekti. Daha önce de halk tarafından tanınan ve balık tutmayı bilen biri olarak Rusya’nın daveti üzerine Rusya Balık Tutma Şampiyonası’na Jüri üyesi olarak katılmam istendi.

 NGS’nin balık ekosistemine ve ortamına zarar vermediğini, Rusya’da kendi gözlerimle gördüm. Gitmeden önce açıkçası kafamda çok sayıda soru işareti vardı. Kalinin NGS’nin Müdürü’ne nükleer santralin çevreyi etkileyip etkilemediği ile ilgili sorular sordum. Santrallerde radyasyonun kontrollü kullanımının çevreye herhangi bir etkisi olmadığı yönünde bilgiler aldım. Udomlya şehrinde (santralin 35 yıl çalışmasına rağmen) insanların yaşamını ve doğayı etkileyecek herhangi olumsuz bir şey olmadığını gözlemledim. Nitekim oradaki nüfusun yaşamını sağlıklı bir şekilde devam ettirip, doğada da herhangi bir yaşam değişikliğinin olmaması bunun en güzel kanıtıdır.

Udomlya şehrinde, otomatik radyasyon izleme sistemine ait büyük bir sensör halkın, o bölgedeki radyasyon miktarını anında görebileceği dev bir monitör bulunuyor. Halk zaten bu monitörden bölgedeki radyasyon miktarının doğal radyasyon oranlarında olduğunu takip ediyor. Bunları gördüğümde açıkçası kafamdaki tüm soru işaretleri kayboldu. Ben, Akkuyu NGS inşa edilince de her zaman olduğu gibi yine balık tutarak keyifli zaman geçireceğimi düşünüyorum.

BALIK TUTTUK, NGS YAKININDA YAŞAYANLARLA BİRLİKTE YEDİK

Rusya Balık Tutma Şampiyonası ve NGS ziyaretinize ilişkin izlenimlerinizi paylaşır mısınız?

Gittiğim nükleer santral kapalı bir gölün yanında kuruluydu. Gölden su alınıp tekrar aynı ortama veriliyordu. Orada farklı bölgelerden gelen birçok kişi ile birlikte balık tutma yarışması düzenlendi. Bende jüri üyesi ve izlemciydim, hatta kendim de balık tuttum ve bölgedeki ekosistemi inceledim. Daha sonra, bu balıklardan Uha adında balık çorbası yarışması yapıldı ve en iyi yapana canlı yayında ödül verildi. Orada da Akdeniz’den biri olarak çorbaları tadarak jüride yer aldım. Fazla miktarda tutulan balıklar civardaki vatandaşlara da dağıtıldı. Bu balıkları orada yaşayan vatandaşlarla hep birlikte yedik, hiç kimsede radyasyon olduğuna dair bir şüphe yoktu.

Ziyaretimle birlikte, NGS’lerin oradaki balık yaşamını ve suyun altındaki mikrofloriyayı etkilemediğini gördüm. Nükleer santralin bulunduğu gölün etrafını komple gezdim. Kökleri, bitkileri, bölgedeki seraları, suyun içindeki yakaladığımız balıklara kadar, o bölgenin doğal ve kültürel yapısını inceledim. Daha önce mikrobiyoloji, biyokimya ve fizyoloji eğitimi gördüğüm için bunlar hakkında da bilgi sahibiydim. NGS’lerin çevreye nasıl bir etkisi olduğunu tam olarak bilmiyordum. Çevreyi etkileyip etkilemeyeceği konusunda bir ön yargım vardı. Ta ki Kalinin NGS’ye gidene kadar. Gördüklerim karşısında anladım ki bu önyargıların bazılarını; sadece gelişmemizi istemeyen bazı güçler ve insanlar oluşturuyor. Ben bu izlenimlerden sonra, deniz suyunda bir ısı artışı olmayacağını, açık deniz olduğu için suyun denize karıştığı yerlerde ve belirli bir derinlikte, suyun soğukluğunun değişmeyeceğini, suyun radyasyonla ilişkili olmayıp sadece soğutmada kullanılacağını öğrendim. Orada dozimetre ile suyun radyasyonunu da ölçtük ve radyasyon çıkmadı.

SANTRALİN ÇEVRESİNDE SERACILIK YAPILIYOR

Santral doğal yaşamı etkiliyor mu, santralin çevresinde tarım ve hayvancılık yapılıyor mu? Gözlemleriniz neler?

Udomlya, 28 bin nüfuslu bir şehir ve 5 kilometre uzaklığında nükleer santral bulunuyor. Orada yaşayan insanlar dışarıya ya da balkona çıktığında santrali görebiliyorlar. Sebzelerini ekiyorlar ve seralarda yetiştiriyorlar, bahçelerinde meyve ağaçları var. Udomlya sakinleri aynı ortamda bir nükleer santralle birlikte yaşıyorlar. Yani NGS, insanlara ve çevreye zarar verseydi, buradaki halk santralin bulunduğu ortamda zaten yaşamazlardı. Ziyaretim sırasında, Udomlya’da yaşayan Azeri ve Türk aileler ile de konuşma imkânı elde ettim. Gördüklerim karşısında normal koşullarda nükleer santrallerin doğaya zarar vermediği sonucuna vardım.  Daha öncede çocukluktan beri anlatılan ve Rus halkına karşı oluşturulan farazi dedikoduların da aynı şekilde nükleer santraller için de oluşturulduğunu düşünüyorum.

Eğitimim ve donanımım sayesinde bu ön yargıların ve dedikoduların gerçeklerden uzak olduğunu gördüm. Rus halkının nükleer santraller konusundaki bilgisi ve tecrübesiyle, bizim de azmimizle dostane birlikteliğimizi onlara göstererek; ülkemiz geleceği açısından nükleer santralin Akkuyu’ya yapılmasını aynı zamanda toplumumuza kazandırılmasını hep birlikte başaracağımıza inanıyorum.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Akkuyu, Nükleer, Santrali, Denizi, Ve, Balıkçılığı, Etkileyecek, Mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı