İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Gülnar Derneği Öğrencilere Burs verecek
Gülnar Derneği Öğrencilere Burs verecek
Kaymakam Pendik Muhtarlarla Bir Araya Geldi
Kaymakam Pendik Muhtarlarla Bir Araya Geldi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Şahin Sizlere Hizmet Etmek İçin Aday Oldum
Şahin Sizlere Hizmet Etmek İçin Aday Oldum
Okulumuza Sahip Çıkalım
Okulumuza Sahip Çıkalım
Haber Detayı
10 Aralık 2018 - Pazartesi 12:41 Bu haber 3427 kez okundu
 
AIDS Öldürür Bilgi Yaşatır
AIDS Öldürür Bilgi Yaşatır
KAMU Haberi
AIDS Öldürür Bilgi Yaşatır

AIDS ÖLDÜRÜR BİLGİ YAŞATIR!!!             

Gülnar Toplum Sağlığı Merkezi Bulaşıcı Hastalıklar Birimi tarafından yapılan yazılı açıklamada;HIV Enfeksiyonu 1980’li yıllardan beri tüm dünyada görülmektedir. Bulaşma yolu ise en sık korunmasız cinsel temas, ikinci olarak ise damar içi madde kullananların ortak paylaştığı enjektörler ile olmaktadır.

HIV Enfeksiyonu, tüm yaş gruplarında görülebilmektedir. Hastalığın kesin tedavisi bulunmamakla birlikte uygulanan ilaç tedavileri ile HIV/AIDS hastalığından ölümler azalmaktadır. Bununla birlikte uygulanan ilaç tedavisi bulaşıcılığı da engellemekte,  HIV(+) anne ve babadan,  HIV(-) bebek doğabilmektedir. Ancak hastalığın aşısı bulunmamaktadır.

Önlenebilir bir hastalık olan HIV /AIDS ile mücadelenin en etkili yolu, korunma önlemlerini uygulamaktır. Tek eşliliğin yanı sıra, riskli cinsel temasta doğru kondom kullanımı, hastalığın cinsel yolla bulaşmasına karşı en güvenli ve basit korunma yollarıdır.

Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı UNAIDS 2013 yılı raporuna göre; dünyada 2012 yılı içinde yaklaşık 2,3 milyon kişinin HIV’e yakalandığı, 35,3 milyon HIV taşıyıcısının bulunduğu ve 1,6 milyon kişinin AIDSnedeni ile öldüğü tahmin edilmektedir.

Ülkemizde de HIV/AIDS hastalığı konusundaki farkındalığın ve test imkânlarının artması ile birlikte, tanı alan HIV/AIDS vaka sayısında göreceli bir artış görülmektedir. Ancak Türkiye hala dünyada HIV/AIDS açısından hastalığın az sıklıkta görüldüğü ülkeler arasında değerlendirilmektedir.

Bakanlığımıza 1985’den 2013 yılı Kasım ayına kadar toplam 7050 HIV(+) kişi bildirimi yapılmıştır.Vakaların yaklaşık 73’ünü erkekler oluşturmaktadır. Enfeksiyondan en fazla etkilenenler 40-49 yaş arasındaki kişilerdir. Ülkemizde bildirimi yapılan HIV(+) vakaların yaklaşık 17’si yabancı uyrukludur. Ülkemizde bulaşma en sık cinsel yolla olmaktadır.

Bireylerin ayırımcılık ve damgalanmaya uğramalarına engel olmak üzere, birimlerimiz tarafından yapılan bildirimler kodlu bir şekilde yapılmaktadır. Kişilerin bilgileri üçüncü kişiler ile kesinlikle paylaşılmamaktadır.

Ülkemizde HIV ile enfekte kişilerin tedavileri, sosyal güvence kapsamında karşılanmaktadır. Sağlık sigorta kapsamında olmayan HIV/AIDS hastalarına sosyal durumları uygunsa yeşil kart sağlanmaktadır.

Bakanlığımız, akademik çevreler, sivil toplum kuruluşları ve uluslararası kuruluşlar ile işbirliği içinde,

  • HIV/AIDS konusunda toplumsal duyarlılığın artırılması,
  • Halkımızın HIV/AIDS hastalığının bulaşma yolları ve sağlıklı cinsel hayat konusunda bilinçlendirilmesi ve bilgilendirilmesi,
  • Kişilerin toplumda ayrımcılık ve damgalanmaya uğramalarının azaltması hatta ortadan kaldırılması,
  • Şüpheli teması olan kişilerin HIV/AIDS hastalığı, bulaşma, korunma yolları konusunda bilgilendirilmesi ve doğru yönlendirilmeleri için,

Gönüllü Danışmanlık ve Test Merkezlerinde ücretsiz danışmanlık ve test hizmetlerini sürdürmektedir.

Hazırlayan:Gülnar Toplum Sağlığı Merkezi 

                   Bulaşıcı Hastalıklar Birimi 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: AIDS, Öldürür, Bilgi, Yaşatır,
Yorumlar
Haber Yazılımı