İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Çamlık'tan Anlamlı Ziyaret
Çamlık'tan Anlamlı Ziyaret
Özer,Engelliler Derneği Başkanlığını Ziyaret Etti
Özer,Engelliler Derneği Başkanlığını Ziyaret Etti
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Yıldırım'dan Kandil Mesajı
Yıldırım'dan Kandil Mesajı
Dünya Diyabet Günü Ve Dünya Koah Günü
Dünya Diyabet Günü Ve Dünya Koah Günü
Haber Detayı
11 Kasım 2019 - Pazartesi 15:57 Bu haber 4558 kez okundu
 
4550 adet Fidan Toprakla Buluştu.
4550 adet Fidan Toprakla Buluştu.
KAMU Haberi
4550 adet Fidan Toprakla Buluştu.

4550 adet Fidan Toprakla Buluştu.

Gülnar Orman İşletme Müdürü Muharrem Şahin, İlçe merkezine 3 km uzaklıkta bulunan Tırnak mevkiinde 1550 adet fidan toprakla buluşacak dedi. Şahin konuşmasında; 7 Kasım 2019 tarih ve 2019/24 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile 11Kasım Ağaçlandırma seferberlik günü ilan edilmiştir. Bu kapsamda tüm Türkiye’de2023 noktada sat11.11 ‘de 3 saat içerisinde 11 milyon fidanı toprakla buluşturarak kırılacak olan dünya rekoruna katkı sağlamak için bugün burada toplanmış bulunmaktayız.Ayrıca;7 Kasım 2019 tarihli genelgeye göre her yıl 11 kasım gününün “Milli Ağaçlandırma Günü” olarak kutlanması da uygun görülmüştür.
Bu alanda bugün 50 adet boylu servi,1500 adet kızılçam olmak üzere toplam 1550 adetfidan dikeceğiz.Ayrıca Ulupınar suni tensil sahasında 1000 adet,Arıkuyusu Erozyon kontrol sahasında da 2000 adet olmak üzere Gülnar İlçemizde toplam 4550 adet fidan toprakla buluşacak.
Anayasamızın169.maddesine göre yanan alanlar yılı içerisinde ağaçlandırılır. İlçemizde de Büyükeceli, Ulupınar ve Kuskan Mahallelerimizde bu yıl yanan alanları ağaçlandırma seferberliği kapsamında, yıl içerisinde ağaçlandırılmasını tamamlayacağız.
Saat 11.11’de çalınacak olan siren sesiyle fidanları toprakla buluşturacağız dedi.
İlçe Kaymakamı Mustafa Ayvat konuşmasında; Ülkemizde ağaç ve orman sevgisini geliştirmek, toplumun bütün kesimlerinin çevreye olan duyarlılıklarına katkı sağlamak, özellikle son aylarda çıkan orman yangınları neticesinde zarar gören alanların yeniden ağaçlandırma konusunda vatandaşlarımızın yoğun taleplerine karşılık vermek ve toplumda çevre konusunda farkındalığı artırmak maksadıyla;

Öğrencilerden askeri birliklere, sivil toplum örgütlerinden kamu kurum ve kuruluşlarına, esnafından işçisine kısaca 7 den 77’ye toplumun bütün kesimlerinden katılacak vatandaşlarımızın katkılarıyla bugün (11 Kasım 2019 günü saat 11.11’de) 81 ilimizde aynı anda 3 saatlik bir zaman dilimi içerisinde ülke genelinde 11 milyon adet fidanı toprakla buluşturacağız.

Bugün (11 Kasım’da), İzmir Karbağlar Tırazlı’da çıkan orman yangını neticesinde zarar gören alanlarla birlikte Muğla Dalaman’daki yanan ormanlık alanlar başta olmak üzere, 2019 yılı içerisinde orman yangınları neticesinde zarar gören ormanlık alanlarda da ilk fidanlar toprakla buluşturulacak.

Yapılacak ağaçlandırma etkinliği ile bir taraftan 7’den 77’ye toplumun bütün kesimlerinin toprakla buluşması hedeflenirken, diğer taraftan da son yıllarda ülke genelinde yürüttüğümüz ağaçlandırma çalışmalarını Dünya’ya duyurmak, dikkatleri Ülkemizin bu konuda yürüttüğü başarılı çalışmalara çekmek hedeflenmektedir.

Etkinlik, yanan alanlarla birlikte, köy okulları ve köy yolları başta olmak üzere okul bahçelerinden yol kenarlarına, kamusal alanlardan bozuk orman alanlarına, askeri birliklerden ibadethane ve sağlık ocağı bahçelerine kadar kısaca ağaçlandırma çalışması yapılabilecek bütün potansiyel alanlarda gerçekleştirilecektir.

Aynı anda tüm Türkiye’de gerçekleştirilecek; yeşilin her tonuyla toprağa hayat, canlılara nefes olacak bu anlamlı çevre seferberliğine katılımınızdan dolayı teşekkür ederim.dedi.
Konuşmaların ardından Fidan dikimine geçildi

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 4550, adet, Fidan, Toprakla, Buluştu.,
Yorumlar
Haber Yazılımı