İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Öğrenciler Mersin'de
Öğrenciler Mersin'de
8 MECLİS ÜYESİ MHP’DEN İSTİFA ETTİ
8 MECLİS ÜYESİ MHP’DEN İSTİFA ETTİ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Kale’den anlamlı ziyaret
Kale’den anlamlı ziyaret
Gülnar'da Taksiciler
Gülnar'da Taksiciler
Haber Detayı
04 Ocak 2013 - Cuma 00:00 Bu haber 2742 kez okundu
 
3 Ocak'ta Mersin
- Haberi
3 Ocak'ta Mersin

3 OCAK’TA MERSİN TEK YÜREK OLDU
Mersin’in Düşman İşgali’nden Kurtuluş günü etkinliklerini son 9 yıldır şölene dönüştüren Toroslar Belediyesi, kutlamalara bu yıl da renk kattı. Toroslar Belediyesi tarafından organize edilen Kuvva-i Milliye Yürüyüşü’ne, köyden kente on binlerce insan ellerinde bayraklarla katıldı.
Toroslar Belediyesi’nce 3 Ocak Mersin’in Düşman İşgali’nden Kurtuluşu’nun 91.yıldönümünde gerçekleştirilen Kuvva-i Milliye Yürüyüşü ile Mersin; son yılların en görkemli Kurtuluş günü coşkusuna sahne oldu.
Toroslar Kuvva-i Milliye Anıtı önünde toplanan binlerce kişi ellerinde Türk bayrakları ile birlikte marşlar eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.Sabahın erken saatlerinde yürüyüş toplanma alanına gelen vatandaşlara Toroslar Belediyesi’nce Türk Bayrağı dağıtılırken, ballı süt ikramında da bulunuldu.
On binlerce Mersinlinin katıldığı yürüyüş öncesinde başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimiz için Toroslar Kuvva-i Milliye Anıtı önünde bir tören düzenlenerek Anıta çelenk sunuldu. Törene; Toroslar İlçe Kaymakamı Kaya Çıtak, Mersin Merkez Komutanı Deniz Piyade Kıdemli Albay Ekrem Özer ve askeri erkan, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, MHP Mersin Milletvekilleri Mehmet Şandır ve Ali Öz, siyasi parti temsilcileri, belediye başkanları, il genel ve belediye meclis üyeleri, mahalle ve köy muhtarları ile sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri de katıldı.
Toroslar Kuvvai Milliye Anıtı önünden başlayarak Hastane Caddesi, İstiklal Caddesi ve Sakarya Caddesi güzergahından Cumhuriyet Alanı’na kadar süren ve on binlerce Mersinlinin tek yürek olduğu yürüyüşte; Gaziler, Bursa Mehteran Takımı, Erzurum Atlı Spor Kulübü Cirit Grubu, Engelliler, motorize ekipler, sporcular ile protokol üyeleri hazır bulunurken, Elif’in kağnısı ve sırtında cepheye mermi taşıyan nene Hatunlar ise tarihi yeniden canlandırdı.
Mersin’deki sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği yürüyüşe katılamayanlarda evlerinin ve işyerlerinin balkonlarından ellerinde bayraklarla ve alkışlarla destek verirlerken, balkonlardan atılan konfetiler ise güne ayrı bir renk kattı.
Kortejde Ayrıca, Toroslar Belediyesi’nce yaptırılan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Kurtuluş Mücadelesinde emeği geçen kadınlarımızı temsilen Nene Hatun’un heykeli de yer aldı.
Yürüyüşe destek veren tüm Mersin halkına teşekkür eden Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, 9 yıl önce başlattıkları Kurtuluş Yürüyüşüne katılımın her geçen gün arttığını vurguladı.
Amaçlarının, tarih şuurunu genç nesillere aktarabilmek olduğunu kaydeden Başkan Tuna, bu yürüyüşte Mersin’in tek yürek olduğunu gösterdiklerini söyleyerek; “3 Ocak günü artık halkın bayramına sahip çıktığı çok özel bir gün oldu. Bu olguyu sağlayabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Yürüyüşümüze katılarak destek veren tüm vatandaşlarımıza ve 3 Ocak etkinlikleri için Kırgızistan’ın Özgen kentinden gelen konuklarımıza teşekkür ediyoruz. Bu vesileyle, başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmaz üzere onun silah arkadaşlarını ve bu vatan uğruna canını feda etmiş şehit ve gazilerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz” dedi.            

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Site Admin
Etiketler: 3 Ocak'ta Mersin
Yorumlar
Haber Yazılımı