İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Başsavcı Çatlı,AA Yılın Fotoğrafları oylamasına katıldı.
Başsavcı Çatlı,AA Yılın Fotoğrafları oylamasına katıldı.
Koca Müdür Gülnar’da
Koca Müdür Gülnar’da
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Cemil Kar'dan Gaziler Günü  Mesajı
Cemil Kar'dan Gaziler Günü Mesajı
Türk Eğiten sen Ailesi Gülnar bir araya geldi
Türk Eğiten sen Ailesi Gülnar bir araya geldi
Haber Detayı
19 Eylül 2019 - Perşembe 14:55 Bu haber 2556 kez okundu
 
19 Eylül Gaziler Günü anma programı Hükümet konağı önünde gerçekleşti.
19 Eylül Gaziler Günü anma programı Hükümet konağı önünde gerçekleşti.
KAMU Haberi
19 Eylül Gaziler Günü anma programı Hükümet konağı önünde gerçekleşti.

19 Eylül Gaziler Günü anma programı Hükümet konağı önünde gerçekleşti.
Programda;G ülnar Kaymakamlığı ve Gülnar Belediye Başkanlığı çelengi Atatürk Anıtına konularak başladı
Programa İlçe Kaymakamı Mustafa Ayvat,Belediye Başkanı Alpaslan Ünüvar,Cumhuriyet Savcısı Tugay Çatlı , kurum Müdürlri  Gaziler ve Şehit yakınları katıldı..Program saygı duruşu akabinde İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayıGülnar Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Yurdağül Erez tarafından yapıldı.Erez konuşmasında;   Bugün burada ,Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasını müteakip, Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK’e Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 19 Eylül 1921 günü 153 sayılı kanun ile mareşallık rütbesi ve gazilik unvanının verilmesinin 98.nci yıldönümü olan Gaziler Gününü kutlamak için toplanmış bulunuyoruz.Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin yanı sıra, Kore Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varoluş mücadelesinde ve İç Güvenlik Harekatı sonucunda kazanılan gazilerimizi onurlandırıldığımız gündür.

            Gaziler Günü, canlarını bu aziz ulusa adayan tüm gazilere kutlu olsun. Bizi bu mutlu günle onurlandıran herkese şükranlarımızı sunarız.

            Dün olduğu gibi bugün de, aynı inançla, bu aziz vatanın birliği ve bölünmezliğine ve ulusal değerlerine saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız.

            Bizim için vatan savunmasında şehit ve gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.

            Gaziliğin devlet ve millet nezdindeki en büyük önemi, Ulu Önder M.Kemal ATATÜRK’ün 19 Eylül 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından gazilik ünvanı tevcih edilmesi üzerine söylediği şu ifadelerde yer almaktadır.

            “Kahraman Türk Ordusu; sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin millet tarafından takdimine delalet eden bu ünvan ve rütbeye ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım. Milli bağımsızlığımızı, vatanın milleti ile bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek maksadıyla vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan, Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimizin, can veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli görevimizdir.
 Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa düşen tüm şehitlerimizin ve ebediyete intikal eden gazilerimizin manevi huzurlarında saygı ile eğilir, kahraman gazilerimize sevgi ve şükranlarımızı sunarım. dedi.
Öğrenciler şiirler okudu.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı  Kıbrıs Gazisi Hasan Gündoğdu yaptı. Gündoğdu,Bu gün burada 19 Eylül 1921 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisinin çıkardığı özel bir kanunla Büyük Atatürk’e ve onun silah arkadaşlarına Gazilik unvanı verildiği günü anmak için toplanmış bulunuyoruz.
Türk Milleti için Vatan,Millet ve Bayrak,tüm değerlerin ötesinde bir anlam ifade eder.Onun içindir ki Milletimizin bu değerler için savaşa giderken bir an bile tereddüt etmemiştir ve etmez.Onun içindir ki Türk insanı bu değerlerin korunması için can verirken gözünü bile kırpmamıştır.ve kırkmaz.
15 Temmuzdaki hain saldırı yüce Milletimiz ve sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile başarılıkla beri taraf edilmiş suçlular bugün Adalet önünde hesap vermekte olup,bu çarpışmadaki Şehit ve Gazilerimizi de hürmet ve saygıyla anarız.
Herşeyden önce onları ve yaptıklarını unutmadan aynı ruhu,aynı terbiyeyigenç nesillere de vermek zorundayız.Şehit kanlarıyla sulanmış bu aziz memleket üzerinde kenetlenmek ,tek yumruk olmakÇağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak ,gecemizi gündüzümüze katarak çalışmak temel hedefimiz olacaktır.Bu hedeflere ulaştığımızzaman Şehitlerimize karşı borcumuzu ödemiş olacağız.dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 19, Eylül, Gaziler, Günü, anma, programı, Hükümet, konağı, önünde, gerçekleşti.,
Yorumlar
Haber Yazılımı